Vyberte stránku

Koriandr setý

Latinský název Coriandrum sativum

Popis rostliny

Koriandr setý je jednoletá bylina z čeledi mátovitých. Má silně aromatické listy a semena, která se používají jako koření. Listy jsou vejčité až eliptické, s hladkými okraji a špičatými vrcholy. Květy jsou bílé nebo růžové a mají 5 lístků. Plody jsou malé, černé až hnědé tobolky, které obsahují semena. Koriandr je oblíbenou součástí asijské a středomořské kuchyně. Používá se jako koření do polévek, omáček, salátů a dalších jídel. Jeho semena se také používají jako koření. Koriandr se pěstuje po celém světě a jeho listy a semena se prodávají sušené nebo čerstvé.

Jak pěstovat Koriandr setý

Koriandr setý je oblíbená a chutná kořenící rostlina, která se používá ve všech druzích kuchyní po celém světě. Je to jednoletá bylina, která má malé bílé nebo růžové květy. Koriandr setý může být pěstován buď v zahradě, nebo v nádobách. Pokud chcete pěstovat koriandr setý, je důležité zvolit správné místo. Mělo by být slunné až polostinné a mít dobrou drenáž. Půda by měla být hluboká, bohatá na živiny a mírně kyselá. Semena koriandru setého můžete vysévat přímo do země nebo do nádob. Pokud vyséváte semena do země, měli byste je vysévat na jaře, když je půda dostatečně teplá. Semena by měla být vysetá na hloubku asi 1 cm a měla by být rozptýlena po celé ploše. Koriandr setý potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitý. Rostlina by měla být zalévána alespoň jednou týdně, aby se udržela vlhkost. Kromě toho by měla být rostlina pravidelně hnojena. Koriandr setý je obvykle sklízen asi 8-10 týdnů po výsevu. Listy můžete sklízet postupně, jakmile dosáhnou dostatečné velikosti. Semena můžete sklízet, když jsou plody úplně zralé.

Využití Koriandr setý

Koriandr setý je oblíbenou kořenící rostlinou, která se používá po celém světě. Jeho listy a semena jsou běžně používány v asijské, arabské a středomořské kuchyni. Koriandr setý může být použit jako čerstvá nebo sušená bylina, která dodává jídlu jemnou, lehce citrusovou chuť. Může být také použit jako koření pro pečení, marinády, omáčky a saláty. Kromě toho, že je koriandr setý oblíbenou kořenící rostlinou, má také několik léčebných vlastností. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a zpomalují stárnutí. Má také antibakteriální a antifungální vlastnosti, které pomáhají bojovat proti infekcím. Koriandr setý může také pomoci snížit hladinu cholesterolu a cukru v krvi a může pomoci při trávení.

Botanický popis

Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jednoletá bylina s vysokou, až 80 cm vysokou, lodyhou. Listy jsou střídavé, vejčité až kopinaté, lesklé, na bázi srdčité. Květy jsou malé, bílé nebo růžové, sestavené do hroznovitých květenství. Plody jsou tobolky, které se po dozrání rozpadají na dvě černé semínka. Rostlina má silnou vůni a chuť. Původní druh pochází z oblasti Středozemního moře.

Původ a rozšíření Koriandr setý

Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jednoletá bylina z čeledi kopinatcovitých. Pochází ze Střední Asie, ale dnes se pěstuje po celém světě. Jeho semena jsou běžnou součástí mnoha kuchyní a jeho listy se používají jako koření. Koriandr setý je velmi odolný a snadno se pěstuje. Může růst na široké škále půd a je schopen přežít i v extrémních podmínkách. Rostlina je oblíbená pro svou chuť a vůni, která je podobná citronové trávě. Koriandr setý se pěstuje po celém světě, včetně Evropy, Asie, Afriky, Austrálie a Severní Ameriky.
Katalog » Léčivé rostliny » Koriandr setý