Vyberte stránku

Kopr vonný

Latinský název Anethum graveolens

Popis rostliny

Kopr vonný je jednoletá bylina z čeledi koprovité. Dorůstá výšky až do 60 cm a má tenké, štíhlé stonky s listy ve tvaru hvězdy. Květy jsou malé, bílé až růžové barvy. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Rostlina má silnou, pikantní vůni a chuť. Kopr vonný se používá jako koření v mnoha kuchyních po celém světě. Je to oblíbená ingredience v salátech, omáčkách, polévkách a dalších pokrmech. Může být také použit jako léčivá rostlina. Obsahuje vitamíny A, C, E a K a minerály, jako je draslík, hořčík a železo.

Jak pěstovat Kopr vonný

Kopr vonný je jednoletá bylina, která se pěstuje pro svou vůni a chuť. Je to oblíbená kořenící rostlina, která se často používá v kuchyni. Roste nejlépe na slunném místě s dobře odvodněnou půdou. Nejlépe se daří na hlinité půdě s pH mezi 6,0 a 7,5. Pokud chcete pěstovat kopr vonný, můžete začít s osivem nebo rostlinami, které si můžete koupit v obchodě. Semena můžete vysévat přímo do země nebo do květináčů. Semena vysévejte do hloubky 1 cm a zalévejte je. Rostliny by měly vyklíčit během několika týdnů. Když jsou rostliny dostatečně velké, můžete je přesadit do trvalého místa. Udržujte je ve vzdálenosti asi 30 cm od sebe. Zalévejte je pravidelně, aby půda byla vlhká, ale ne příliš mokrá. Kopr vonný můžete sklízet, když jsou listy dostatečně velké. Listy můžete sklízet celé nebo je můžete stříhat. Sklízejte je, když jsou čerstvé a nejlépe ráno. Sušte je na suchém a tmavém místě. Kopr vonný je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Pokud dodržíte správnou péči, můžete si užívat jeho vůně a chuti po celý rok.

Využití Kopr vonný

Kopr vonný je využíván jako koření, které se používá pro dochucování různých pokrmů. Může být také použit jako léčivá rostlina. Obsahuje éterické oleje, které mají antiseptické, protizánětlivé a antispasmodické účinky. Kopr vonný může být také použit jako aromaterapie, protože jeho vůně může pomoci uvolnit napětí a stres. Také se často používá jako součást léčebných koupelí, které mohou pomoci zmírnit bolesti svalů a kloubů. Rostlina může být také použita jako diuretikum, což je látka, která pomáhá odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla.

Botanický popis

Kopr vonný (Anethum graveolens) je jednoletá bylina s vysokou, přímou, hladkou, lesklou až mírně chlupatou lodyhou. Listy jsou vejčité až eliptické, zelené, lesklé a mírně chlupaté. Květy jsou drobné, bílé nebo růžové, uspořádané do kuželovitých květenství. Plodem je nažka. Rostlina je velmi aromatická a má silnou vůni po anýzu. Používá se jako koření a léčivá bylina.

Původ a rozšíření Kopr vonný

Kopr vonný (Anethum graveolens) je jednoletá bylina, která pochází z oblastí Středního východu a severní Afriky. Rostlina je nyní rozšířena po celém světě a je pěstována pro její koření a léčivé účinky. Kopr vonný je oblíbenou ingrediencí v mnoha kuchyních po celém světě. Jeho použití se datuje do starověkého Egypta, kde byl používán jako léčivá bylina. Kopr vonný je také často používán v aromaterapii a jeho vůně je oblíbená pro svou svěží, citrusovou chuť.
Katalog » Léčivé rostliny » Kopr vonný