Vyberte stránku

Kontryhel obecný

Latinský název Alchemilla vulgaris

Popis rostliny

Kontryhel obecný je malá, trvalka, která roste v mírném pásmu. Má krátkou, masitou lodyhu, která se rozvětvuje do více stonků. Listy jsou ve tvaru srdce a mají špičaté špičky. Květy jsou malé, zelené a mají 5 lístků. Květy se objevují od června do září. Kontryhel obecný je často používán jako okrasná rostlina v zahradách a parcích. Je to také užitečná bylina, která se používá v lidové medicíně.

Jak pěstovat Kontryhel obecný

Kontryhel obecný je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Je to vytrvalá bylina, která může být pěstována ve skupinách nebo jako solitéra. Kontryhel obecný má rád slunné až polostinné stanoviště s vlhkou, dobře odvodněnou půdou. Může být pěstován v truhlících, na záhonech nebo v květináčích. Kontryhel obecný můžete zasít nebo vysadit rostliny zakoupené v květinářství. Při pěstování začněte s výsadbou v dubnu nebo květnu. Vyberte si pro výsadbu slunné nebo polostinné místo s dobře odvodněnou půdou. Před výsadbou přidejte do půdy kompost nebo jinou organickou hmotu. Kontryhel obecný potřebuje mírnou zálivku. Zalévejte rostlinu každý týden, aby byla půda vlhká, ale ne mokrá. Nezapomeňte, že kontryhel obecný má rád vlhkost, ale nesnáší přemokření. Kontryhel obecný je velmi odolný vůči chorobám a škůdcům. Můžete ho pravidelně řezat, abyste udrželi jeho tvar a podporovali jeho kvetení. Kontryhel obecný kvete od června do září.

Využití Kontryhel obecný

Kontryhel obecný je využíván především jako léčivá rostlina. Jeho listy se používají pro výrobu čaje, který má protizánětlivé a antiseptické účinky. Může být také použit pro léčbu kožních onemocnění, jako jsou ekzémy a akné. Kontryhel obecný může být také použit jako diuretikum, což je látka, která pomáhá odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla. Kontryhel obecný je také často používán jako bylinná medicína. Jeho listy jsou bohaté na vitamíny A, C a K, stejně jako na minerály, jako je draslík, hořčík a železo. Rostlina může být také použita pro léčbu nespavosti, anémie, bolesti hlavy a dalších zdravotních problémů. Kontryhel obecný je také využíván jako okrasná rostlina. Jeho malé, lesklé listy a žluté květy dodávají zahradě nebo trávníku zvláštní vzhled. Rostlina je také velmi odolná a snadno se pěstuje.

Botanický popis

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je malá, trvalka, bylinná rostlina z čeledi růžovitých (Rosaceae). Roste v mírném pásmu severní polokoule. Má krátkou, masitou lodyhu, která je obvykle od 2 do 15 cm vysoká. Listy jsou vejčité až eliptické, s hladkými okraji a na vrcholu zašpičatělé. Na vrcholu listu je malý, špičatý trn. Květy jsou malé, bílé nebo růžové, sestavené do květenství. Plodem je malý, černý peckovice. Kontryhel obecný je běžně pěstovaný v zahradách jako okrasná rostlina.

Původ a rozšíření Kontryhel obecný

Kontryhel obecný je jednoletá bylina, která pochází z Evropy a Asie. Jeho rozšíření se táhne od Britských ostrovů až po Sibiř. Roste v nížinách až do výšky 1500 metrů nad mořem. Roste na loukách, v lesích, na skalnatých svazích a v okolí cest. Může být také nalezen v místech, kde je vystaveno působení vody, jako jsou potoky a jezera. Kontryhel obecný je také často pěstován v zahradách.
Katalog » Léčivé rostliny » Kontryhel obecný