Vyberte stránku

Komonice lékařská

Latinský název Melilotus officinalis

Popis rostliny

Komonice lékařská je vytrvalá bylina, která patří do čeledi bobovitých. Roste ve všech typech půd a může dosahovat výšky až 1 metr. Listy jsou střídavé, obvejčité až eliptické, s kopinatými špičkami. Květy jsou bílé nebo růžové a mají 5 lístků. Plody jsou nažky s černými semeny. Komonice lékařská se používá jako léčivá rostlina, která se používá pro léčbu nachlazení, revmatismu a dalších onemocnění.

Jak pěstovat Komonice lékařská

Komonice lékařská je vytrvalá bylina, která se pěstuje pro své léčivé účinky. Roste do výšky až 1 metr a má žluté květy. Je to snadno pěstovatelná rostlina, která může být pěstována ve skupinách nebo jako solitéra. 1. Vyberte si vhodné místo pro pěstování. Komonice lékařská preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. 2. Připravte si půdu. Komonice lékařská preferuje hluboké, živné a dobře odvodněné půdy. Můžete přidat kompost nebo jiné organické hnojivo, abyste zlepšili kvalitu půdy. 3. Sázejte semena. Semena můžete sázet na jaře nebo na podzim. Sázejte je do hloubky asi 1 cm a udržujte je vlhké. 4. Pečujte o rostliny. Udržujte půdu vlhkou a uvolněnou. Odstraňte plevele a udržujte rostliny čisté. 5. Sklízejte plody. Plody můžete sklízet, když jsou zralé, obvykle na konci léta. Sušte je na slunci nebo v sušičce a uchovejte je v suchu.

Využití Komonice lékařská

Komonice lékařská je využívána jako léčivá rostlina. Obsahuje flavonoidy, které mají antioxidační účinky a mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu. Může být také užívána jako diuretikum, což znamená, že pomáhá odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla. Komonice lékařská může být také použita k léčbě nachlazení, astmatu, anginy a dalších respiračních onemocnění. Rostlina může být také použita k léčbě bolesti, jako je bolest hlavy, zubů a svalů. Komonice lékařská se také používá k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém, akné a lupénka. Rostlina může být také použita k léčbě žaludečních potíží, jako je zvracení, průjem a nadýmání.

Botanický popis

Komonice lékařská je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky až 1 metr. Její stonky jsou pokryty malými chlupy a mohou být jednoduché nebo větvené. Listy jsou vejčité, lesklé, s vroubkovaným okrajem a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou žluté, uspořádané do hroznovitých květenství. Plody jsou černé, vejčité a obsahují semena. Komonice lékařská roste v Evropě, Asii a Severní Americe. Roste na loukách, pastvinách a okrajích polí.

Původ a rozšíření Komonice lékařská

Komonice lékařská (Melilotus officinalis) je jednoletá tráva, která pochází z Evropy a Asie. Rostlina byla původně pěstována pro své léčivé účinky, ale dnes se pěstuje také jako okrasná rostlina. Komonice lékařská se dnes pěstuje po celém světě, včetně Severní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu. Rostlina může být nalezena ve volné přírodě, zejména na loukách a pastvinách. Je to oblíbená rostlina pro krmení zvířat, protože její listy jsou velmi chutné. Komonice lékařská je také oblíbená u lidí, protože její květy mají příjemnou vůni a mohou být použity jako koření.
Katalog » Léčivé rostliny » Komonice lékařská