Vyberte stránku

Komonice lékařská

Latinský název Melilotus officinalis

Popis rostliny

Komonice lékařská je vytrvalá bylina, která patří do čeledi bobovitých. Roste v Evropě, Asii a Severní Americe. Má dlouhé, tenké stonky, které mohou dosahovat až 1 metru vysoké. Listy jsou vejčité až eliptické s krátkými řapíky. Květy jsou bílé nebo žluté, sestavené do hroznovitých květenství. Plody jsou nažky. Komonice lékařská se používá jako léčivá rostlina. Obsahuje flavonoidy, které mají protizánětlivé účinky. Rostlina se používá k léčbě nachlazení, kašle, bolesti hlavy a dalších onemocnění.

Jak pěstovat Komonice lékařská

Komonice lékařská je vytrvalá bylina, která patří do čeledi bobovitých. Roste ve všech druzích půd a je oblíbená pro svou nenáročnost na pěstování. Komonice lékařská může být pěstována jako trvalka nebo jako jednoletá rostlina. 1. Výběr místa: Komonice lékařská preferuje slunné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. 2. Příprava půdy: Půdu před výsadbou je třeba dobře uvolnit a okyselit. 3. Výsadba: Komonice lékařskou je možné vysadit buď za sucha nebo po dešti. Semena se vysévají do hloubky 1 cm a jsou rozmístěna ve vzdálenosti asi 10 cm. 4. Péče: Komonice lékařská potřebuje pravidelnou zálivku, aby se udržela vlhkost půdy. Rostliny je také nutné pravidelně plevelit, aby se zabránilo jejich přemnožení. 5. Sklizeň: Komonice lékařskou je možné sklízet po celou sezónu. Listy je možné sklízet, když jsou ještě mladé a zelené. Semena se sklízejí, když jsou plody zralé a suché.

Využití Komonice lékařská

Komonice lékařská je bylina, která se v lidovém léčitelství používá již po staletí. Rostlina má široké spektrum léčivých účinků a její využití je velmi široké. 1. Léčba onemocnění dýchacího ústrojí: Komonice lékařská se často používá k léčbě různých onemocnění dýchacího ústrojí, jako je astma, bronchitida, zánět průdušek a další. Může být užívána jako čaj nebo inhalace. 2. Léčba bolesti: Komonice lékařská se také používá k léčbě bolesti, zejména bolesti svalů a kloubů. Může být užívána ve formě čaje nebo masti. 3. Léčba kožních onemocnění: Komonice lékařská se také používá k léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy, lupénka a akné. Může být užívána ve formě čaje nebo masti. 4. Léčba nespavosti: Komonice lékařská se také používá k léčbě nespavosti. Může být užívána ve formě čaje nebo tinktury. 5. Léčba anémie: Komonice lékařská se také používá k léčbě anémie. Může být užívána ve formě čaje nebo tinktury.

Botanický popis

Komonice lékařská je vytrvalá bylina, která může dosahovat výšky až 1 metr. Má přímý, hladký, často větvený, zelený nebo šedavý stonek. Listy jsou střídavé, vejčité, na okraji zubaté. Květy jsou bílé, růžové nebo žluté, sestavené do laty. Plodem je nažka. Květy kvete od června do srpna. Rostlina roste na loukách, v trávnících, na okrajích cest a na polích.

Původ a rozšíření Komonice lékařská

Komonice lékařská (Melilotus officinalis) je druh rostliny z čeledi bobovitých. Pochází z Evropy, Asie a Severní Afriky. V Evropě se vyskytuje od jižního Švédska po jižní Itálii a od Britských ostrovů po Ukrajinu. V Severní Americe se rozšířila do Kanady a Spojených států. Komonice lékařská je oblíbenou trávou pro krávy a ovce. Je to jednoletá tráva, která může dosahovat výšky až 1,5 metru. Má široké, vejčité listy a žluté květy. Květy kvete od června do září. Komonice lékařská byla v minulosti používána k léčbě různých onemocnění. Obsahuje látky, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Dnes se používá k léčbě kožních onemocnění, bolesti svalů a kloubů a dalších onemocnění.
Katalog » Dvouletky » Komonice lékařská