Vyberte stránku

Karludovika dlanitá

Latinský název Carludovica palmata

Popis rostliny

Karludovika dlanitá je tropická rostlina, která pochází z Jižní Ameriky. Je to vytrvalá bylina s dlouhými, tenkými stonky a listy, které jsou uspořádány ve spirále. Listy jsou široce vejčité a mají zaoblené špičky. Na vrcholu stonku se tvoří květy, které jsou bílé nebo růžové. Květy se následně mění v plody, které jsou ve tvaru hrušky a mají nažloutlou barvu. Rostlina může dosahovat výšky až 3 metry.

Jak pěstovat Karludovika dlanitá

Karludovika dlanitá je tropická rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Je to velmi snadno pěstovatelná rostlina a může růst v interiéru i venku. 1. Umístění: Karludovika dlanitá potřebuje světlé, ale ne přímé sluneční světlo. Ideální teplota pro její růst je mezi 65-75°F (18-24°C). 2. Zalévání: Rostlinu zalévejte pravidelně, aby byla půda vlhká, ale ne mokrá. Při zalévání se vyhněte vodě, která může stékat po listech, protože to může způsobit plísně. 3. Štěpení: Rostlinu můžete štěpit, abyste ji mohli rozmnožit. Štěpí se na jaře nebo na podzim. 4. Hnojení: Karludoviku dlanitou hnojte každé 2-3 týdny během období růstu. Používejte univerzální hnojivo pro tropické rostliny. 5. Řezání: Rostlinu můžete řezat, abyste ji udrželi ve formě. Řezat byste ji měli jen v případě, že je příliš velká nebo má neestetický vzhled. 6. Choroby a škůdci: Karludovika dlanitá je odolná vůči chorobám a škůdcům. Pokud se objeví nějaké problémy, můžete použít insekticid nebo fungicid.

Využití Karludovika dlanitá

Rostlina Karludovika dlanitá se využívá jako okrasná rostlina, která je oblíbená pro své velké listy a zajímavý vzhled. Rostlina je také často používána jako dekorace v interiérech a na venkovních terasách. Karludovika dlanitá se také používá jako léčivá rostlina. Listy rostliny se používají k léčbě různých onemocnění, jako je například astma, bronchitida, kašel, nachlazení a další. Listy rostliny se také používají k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém a lupénka. Karludovika dlanitá se také používá jako potravinářská rostlina. Listy rostliny se používají k přípravě salátů, polévek a dalších jídel. Rostlina je také bohatá na vitamíny a minerály, které jsou prospěšné pro lidské zdraví. Karludovika dlanitá se také používá jako rostlina pro filtrace vody. Listy rostliny jsou schopné odstraňovat škodlivé látky z vody a tím ji čistit. Rostlina je také schopná odstraňovat pesticidy a další chemikálie z vody.

Botanický popis

Karludovika dlanitá je trvalka s hustou, kulatou korunou. Listy jsou široce vejčité až eliptické, až do 30 cm dlouhé a 5 cm široké, na vrcholu zašpičatělé, na okraji zubaté. Květy jsou bílé, jednotlivé nebo ve skupinách po 2 až 3, uspořádané v klasu na konci větviček. Plody jsou kulaté, červené, až 2 cm velké. Rostlina může dosahovat výšky až 4 metry.

Původ a rozšíření Karludovika dlanitá

Karludovika dlanitá (Carludovica palmata) je tropická rostlina, která pochází z Jižní Ameriky. Je to vytrvalá bylina s vysokou odolností vůči suchu a mrazu. Roste v subtropických oblastech, jako je Brazílie, Peru, Kolumbie, Ekvádor a Venezuela. Karludovika dlanitá se také šíří do oblastí, jako je Karibik, Mexiko, Střední Amerika, Severní Amerika a Afrika. V Severní Americe se pěstuje v oblastech, jako je Kalifornie, Texas, Florida a Havaj. V Africe se pěstuje v oblastech, jako je Jihoafrická republika, Zimbabwe a Zambie. Karludovika dlanitá je oblíbená pro své dekorativní listy a květy. Je to oblíbená rostlina pro zahradníky a je často používána jako okrasná rostlina. Je také často používána jako sukulentní rostlina, protože je schopná uchovávat vodu ve svých listech.
Katalog » Exotické rostliny » Karludovika dlanitá