Vyberte stránku

Karambola tupá

Latinský název Averrhoa bilimbi

Popis rostliny

Karambola tupá je tropická rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie. Má vytrvalé, středně velké listy a dorůstá do výšky asi 10 metrů. Květy jsou bílé a mají 5 lístků. Plody jsou ve tvaru hrušky a mohou dosahovat délky až 7 cm. Mají šťavnatou dužinu a sladkokyselou chuť. Plody jsou obvykle zelené, ale mohou se barvit do žluté nebo oranžové barvy. Rostlina je oblíbená pro svou chuť a je často používána v asijské kuchyni.

Jak pěstovat Karambola tupá

Karambola tupá (Averrhoa bilimbi) je tropická ovocná rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie. Je to stálezelený keř nebo strom, který může dosáhnout výšky až 6 metrů. Má malé, oválné, lesklé listy a bílé květy. Plody jsou podlouhlé, zelené, s hladkou slupkou a kyselou dužinou. Pokud se rozhodnete pěstovat Karambolu tupou, je důležité vědět, že potřebuje teplé a vlhké prostředí. Nejlépe se jí daří na místech, kde je teplota mezi 18-30°C. Rostlina je náročná na vlhkost, proto by měla být zalévána každý den. Karambola tupá může být pěstována v nádobách nebo ve volné půdě. Pokud ji pěstujete v nádobě, je důležité, abyste použili kvalitní substrát, který bude dobře odvádět vlhkost. Při pěstování ve volné půdě je důležité, aby byla půda dobře propustná a aby byla dobře vyhnojena. Karambola tupá může být také štěpována. Štěpování je nejjednodušší způsob, jak rozmnožit tuto rostlinu. K tomu je potřeba odříznout část stonku s několika listy a kořeny. Poté jej můžete zasadit do nádoby s kvalitním substrátem. Karambola tupá je velmi chutná ovocná rostlina, která se často používá k přípravě salátů, džemů nebo limonád. Pokud se rozhodnete ji pěstovat, budete mít možnost si užívat její lahodnou chuť.

Využití Karambola tupá

Karambola tupá je exotická tropická rostlina, která se používá k výrobě různých potravin a nápojů. Jeho plody jsou obvykle konzumovány syrové nebo vařené a mohou být použity k výrobě džemů, marmelád, želé, limonád a dalších nápojů. Plody jsou také často sušeny a používají se jako koření. Kromě toho se z nich vyrábí olej, který se používá k vaření a kosmetickým účelům. Listy a kůra se také používají k léčebným účelům, například k léčbě nachlazení, bolesti hlavy a dalších onemocnění.

Botanický popis

Karambola tupá (Averrhoa bilimbi) je tropická rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie. Je to stálezelený keř nebo strom, který může dosáhnout výšky až 10 metrů. Listy jsou obvykle vejčité, lesklé a mají špičatý konec. Květy jsou bílé a mají 5 lístků. Plody jsou ve tvaru hrušky a mají šťavnatou dužinu. Mají tmavě zelenou slupku, která se může mírně odlišovat od odrůdy k odrůdě. Plody jsou kyselé a sladké a mohou být použity k přípravě různých jídel nebo nápojů.

Původ a rozšíření Karambola tupá

Karambola tupá (Averrhoa bilimbi) je tropická rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie. Je to stálezelený keř nebo strom, který může dosáhnout výšky až 10 metrů. Rostlina je obecně pěstována pro své ovoce, které se často používá v asijské kuchyni. Rostlina se dnes pěstuje po celém světě, zejména v tropických oblastech, jako je Afrika, Karibik, Jižní Amerika, Austrálie a Nový Zéland. V Severní Americe se rostlina pěstuje hlavně ve státech jako Florida, Texas a Kalifornie. Karambola tupá je oblíbená pro svou chuť a vůni. Ovoce má kyselou chuť a je obvykle konzumováno syrové. Může být také použito k přípravě šťáv, marmelád, džemů a dalších pokrmů. Rostlina je také ceněna pro své léčivé účinky. Listy a kořeny se často používají k léčbě různých onemocnění, jako je kašel, nachlazení a bolesti hlavy.
Katalog » Exotické rostliny » Karambola tupá