Vyberte stránku

Kapradinka

Latinský název Woodsia fragilis

Popis rostliny

Kapradinka (Woodsia fragilis) je druh rostliny z čeledi kapradinovitých. Roste ve skupinách na vlhkých, tmavých místech, jako jsou lesy a skalnaté útesy. Má malé, oválné listy s ostrými hranami a měkkou, hnědou kůži. Listy jsou uspořádány do spirály a jsou pokryty malými chloupky. Květy jsou bílé nebo růžové a mají 4 tyčinky. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Kapradinka je odolná vůči suchu a mrazu a je schopná přežít i v extrémních podmínkách.

Jak pěstovat Kapradinka

Kapradinka je poměrně nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Je to trvalka, která může růst až do výšky 1 metru. Má malé, lesklé listy, které jsou ve tvaru srdce a mohou být zelené nebo šedé. Je to skvělá volba pro vytvoření zeleného pozadí v zahradě. Kapradinka potřebuje světlé, ale ne přímé sluneční světlo. Nejlépe se jí daří na místech, kde je dostatek vlhkosti. Půda by měla být vždycky vlhká, ale ne přemokřená. Ideální je půda s pH 5,5–6,5. Kapradinka se může množit semeny nebo odnožemi. Semena se sází na jaře do půdy, která je dobře propustná. Odnože se mohou oddělit od mateřské rostliny a přesadit do nového substrátu. Kapradinka je náchylná k houbovým chorobám, jako je například plísňová skvrnitost. Proto je důležité, abyste ji udržovali v suchu a čistotě. Také je důležité, abyste ji pravidelně řezali, abyste podpořili její růst.

Využití Kapradinka

Kapradinka (Woodsia fragilis) je druh mechu, který se vyskytuje ve vlhkých lesích po celé Severní Americe. Tento mech může být využit k řadě účelů, včetně: 1. Ochrana půdy: Kapradinka může být použita k ochraně půdy před erozí a ztrátou vlhkosti. Mech může být použit k obalení půdy a chránit ji před větrem, deštěm a slunečním zářením. 2. Ochrana životního prostředí: Kapradinka může být použita k ochraně životního prostředí. Mech může být použit k obalení skal a chránit je před poškozením. Také může být použit k ochraně vodních toků a jezer před znečištěním. 3. Dekorace: Kapradinka může být také použita k dekoraci. Mech může být použit k vytvoření krásných a zajímavých dekorací v zahradách a na dalších venkovních prostranstvích. 4. Zemědělství: Kapradinka může být také použita k ochraně zemědělských plodin. Mech může být použit k obalení plodin a chránit je před škůdci a poškozením.

Botanický popis

Kapradinka je malá, trvalka, která patří do čeledi Polypodiaceae. Má tmavě zelené, lesklé listy, které jsou vejčité až obloukovitého tvaru s ostrými špičkami. Listy jsou uspořádány v párech po stranách stonku. Rostlina má krátké, silné stonky, které se rozvětvují na vrcholu a vytvářejí krásnou korunu. Na vrcholu stonku se nacházejí malé, bílé květy. Kapradinka může dorůst až do výšky 30 cm.

Původ a rozšíření Kapradinka

Kapradinka (Woodsia fragilis) je druh mechu, který se vyskytuje v Evropě, Severní Americe a Asii. Roste ve skalnatých oblastech, kde je dostatek vlhkosti. V Evropě je rozšířená od Skandinávie po Řecko a na západě až do Britských ostrovů. V Severní Americe se vyskytuje od Aljašky po Nové Anglii a na jihu až do Mexika. V Asii se vyskytuje od Sibiře po Japonsko. Kapradinka je velmi odolná rostlina, která může přežít i v extrémních podmínkách. Může růst na skalnatých svazích, kde je nedostatek vody a slunce. Je schopná růst i ve velmi chladných oblastech, kde teploty klesají až na -20°C.
Katalog » Kapradiny » Kapradinka