Vyberte stránku

Kapradina laločnatá

Latinský název Polystichum aculeatum

Popis rostliny

Kapradina laločnatá je trvalka, která patří do čeledi kapradinovitých. Roste ve formě hustého trsu, který může dosahovat výšky až 1 metr. Listy jsou tmavě zelené, přisedlé, s ostrými špičkami. Na jaře se na listech objevují malé bílé květy. Rostlina je odolná vůči suchu a mrazu a je vhodná do skalek, na okraje zahrad nebo do nádob.

Jak pěstovat Kapradina laločnatá

Kapradina laločnatá je trvalka, která se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Je to nenáročná rostlina, která může růst na místech s dobrým dostatkem vlhkosti. Její listy jsou tmavě zelené a mají ostré špičky. Rostlina může dosáhnout výšky až 1 metr. Kapradina laločnatá potřebuje světlé stanoviště, ale neměla by být vystavena přímému slunečnímu záření. Nejlépe se jí daří ve stínu nebo v polostínu. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Kapradina laločnatá může být pěstována ve skupinách nebo v řadách. Kapradina laločnatá může být množena semeny nebo dělením trsů. Semena se mohou vysévat na jaře do půdy nebo do květináčů. Dělení trsů se provádí na jaře nebo na podzim. Trsy se musí rozdělit na menší části a každou část zasadit do samostatného květináče. Kapradina laločnatá je odolná vůči chorobám a škůdcům. Může být napaden houbovými chorobami, pokud je půda přemokřená. V takovém případě je nutné snížit zálivku a postižené listy odstranit.

Využití Kapradina laločnatá

Kapradina laločnatá je oblíbená dekorativní rostlina, která se často používá v zahradách a na zahradních terasách. Je to trvalka, která může růst až do výšky 1,5 metru a má velmi dekorativní listy. Rostlina je odolná vůči chladu a snáší i sucho. Může být použita jako živý plot nebo jako ozdoba zahradního prostoru. Kapradina laločnatá je také vhodná pro pěstování ve skupinách, protože její listy vytvářejí hustou zelenou stěnu. Rostlina je také vhodná pro pěstování v nádobách. Její listy jsou také často používány jako sušené květiny.

Botanický popis

Kapradina laločnatá (Polystichum aculeatum) je trvalka, která patří do čeledi Dryopteridaceae. Rostlina má silné, vzpřímené stonky, které dosahují výšky až 1 metr. Listy jsou vejčité, zelené až tmavě zelené barvy, s hladkým okrajem a s laločnatými špičkami. Listy jsou uspořádány do spirály po obou stranách stonku. Kvete od června do srpna bílými květy. Plody jsou černé, vejčité a obsahují semena. Rostlina je vhodná pro pěstování v polostínu až ve stínu. Je odolná vůči suchu a mrazu.

Původ a rozšíření Kapradina laločnatá

Kapradina laločnatá (Polystichum aculeatum) je druh kapradiny, který pochází z Evropy a Asie. Jeho původní areál zahrnuje Středozemní oblast, severní Afriku, severní části Střední Asie a jihovýchodní Čínu. Kapradina laločnatá se v současnosti rozšířila do mnoha dalších oblastí světa, včetně Severní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu. Rostlina byla úspěšně introdukována do těchto oblastí a je nyní běžnou součástí mnoha lesních ekosystémů. Kapradina laločnatá je odolná a snadno se šíří, což umožňuje její rychlé šíření do nových oblastí. Rostlina může být šířena pomocí semene, které je schopno přežít i ve velmi nepříznivých podmínkách. Také se může šířit pomocí kořenových výhonků, které mohou být odtrženy od mateřské rostliny a přeneseny na jiné místo.
Katalog » Kapradiny » Kapradina laločnatá