Vyberte stránku

Kapraď rozložená

Latinský název Dryopteris dilatata (austriaca)

Popis rostliny

Kapraď rozložená je trvalka, která patří do čeledi Dryopteridaceae. Roste vysoká až 1 metr a má široké, rozložené listy. Listy jsou tmavě zelené, vejčité až eliptické, s hladkými okraji. Na jaře se objevují krátké, bílé květy. Kapraď rozložená je oblíbená pro svou dekorativní hodnotu a je často používána jako okrasná rostlina. Je to odolná rostlina, která může růst v mnoha různých podmínkách. Je to nenáročná rostlina, která může růst v polostínu až ve stínu. Je to odolná rostlina, která může snášet sucho a mrazivé podmínky.

Jak pěstovat Kapraď rozložená

Pěstování rostliny Kapraď rozložená (Dryopteris dilatata (austriaca)) je relativně snadné. Nejdůležitější je zajistit jí dostatek světla a vlhkosti. Kapraď rozložená může být pěstována ve skleníku nebo venku, ale musí být chráněna před silným větrem a mrazem. Ideální teplota pro její růst je mezi 10-20°C. Vyžaduje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelitá. Půda by měla být vždy mírně vlhká. Rostlina se může hnojit jednou za měsíc, používá se obecný hnojivo pro listnaté rostliny. Kapraď rozložená může být také pěstována v květináčích. V tomto případě je nutné použít kvalitní substrát pro listnaté rostliny. Květináč by měl být dostatečně velký, aby se do něj vešly kořeny rostliny. Kapraď rozložená může být také řezána, aby se udržela její tvar. Řezání by mělo být prováděno pouze v období růstu, kdy jsou listy zelené.

Využití Kapraď rozložená

1. Kapraď rozložená je vhodná pro použití v zahradách a parcích, protože její listy jsou velmi dekorativní a mohou být použity jako okrasná rostlina. 2. Rostlina je také vhodná pro použití v krajinářských projektech, protože její listy jsou trvanlivé a odolné vůči škůdcům. 3. Kapraď rozložená je také vhodná pro použití v zahradách s vodními plochami, protože její listy jsou odolné vůči vodě a mohou být použity jako okrasná rostlina na březích rybníků nebo jezer. 4. Rostlina je také vhodná pro použití ve vlhkých lesích, protože její listy jsou odolné vůči vlhkosti a mohou být použity jako okrasná rostlina v lesních oblastech. 5. Kapraď rozložená je také vhodná pro použití v zahradách s nízkou údržbou, protože její listy jsou trvanlivé a odolné vůči škůdcům.

Botanický popis

Kapraď rozložená je trvalka, která patří do čeledi Dryopteridaceae. Rostlina má silné, vzpřímené, přímé, tmavě zelené stonky, které dosahují až 1,5 metru výšky. Listy jsou dlouhé až 70 cm a mají široce rozložené, eliptické laloky s hladkými okraji. Na vrcholu listu se nachází kopinatý vrcholek. Květy jsou malé, bílé až růžové barvy a objevují se na konci léta. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Rostlina může být pěstována ve skupinách nebo jako solitérní rostlina. Je to odolná rostlina, která může růst na místech s nízkou vlhkostí a je schopná tolerovat i sucho.

Původ a rozšíření Kapraď rozložená

Kapraď rozložená je druh mechu, který se vyskytuje ve většině Evropy, Asie a Severní Ameriky. Původně pochází z oblastí Střední a Východní Evropy, kde byl objeven v roce 1753. Od té doby se tento druh mechu rozšířil do většiny evropských zemí a také do částí Asie a Severní Ameriky. Kapraď rozložená je velmi odolná a může růst v různých podmínkách. Jeho hlavním biotopem jsou lesní půdy, ale může růst i na skalnatých svazích, v lukách a na okrajích lesů. Tento druh mechu může být také nalezen v nížinách a na místech s vyšší vlhkostí.
Katalog » Kapradiny » Kapraď rozložená