Vyberte stránku

Jetel zvrácený

Latinský název Trifolium resupinatum

Popis rostliny

Jetel zvrácený je jednoletá, trsnatá rostlina, která pochází z Evropy a Asie. Roste vysoká až 40 cm a má malé, zelené listy s třemi laloky. Květy jsou bílé nebo růžové a mají tři tyčinky. Jetel zvrácený je oblíbenou rostlinou pro svou nenáročnost a schopnost rychle se množit. Je to vynikající rostlina pro vytváření trvalek, které mohou být použity k vytvoření krásných květinových záhonů. Jetel zvrácený je také vhodný pro pěstování ve skupinách, protože jeho květy vytvářejí krásnou barvu a texturu.

Jak pěstovat Jetel zvrácený

Jetel zvrácený je trvalka, která se pěstuje pro své krásné květy. Tento druh jetele má růžové až fialové květy, které kvetou od června do srpna. Je to nenáročná rostlina, která může růst v jakémkoli typu půdy. Pokud chcete pěstovat jetel zvrácený, měli byste začít s výsadbou semen. Semenáčky se mohou vysévat na jaře nebo na podzim. Nejlepším místem pro výsadbu je slunné místo s dobře odvodněnou půdou. Když jsou semenáčky dostatečně velké, můžete je přesadit do trvalého místa. Měli byste je vysadit ve skupinách po 3-4 kusech. Jetel zvrácený potřebuje hodně slunce, takže byste měli vybrat místo, které je dostatečně osluněné. Jetel zvrácený potřebuje pravidelnou zálivku, aby se udržela vlhkost. Měli byste ho zalévat alespoň jednou týdně, zejména během suchých období. Rostlina také potřebuje pravidelnou údržbu, jako je odstraňování plevelů a řezání starých květů. Jetel zvrácený je odolný vůči chorobám a škůdcům, ale může být napadán hmyzem, jako jsou mšice a roztoči. Pokud objevíte tyto škůdce, měli byste je okamžitě odstranit. Pokud se o jetel zvrácený správně postaráte, může vám poskytnout krásné květiny po celé léto.

Využití Jetel zvrácený

1. Jetel zvrácený se často používá jako tráva na pastvinách pro dobytek. Jeho nízká výška a měkké listy jsou ideální pro krmení skotu, koní a ovcí. 2. Jetel zvrácený je také vynikajícím zdrojem potravy pro ptáky a hmyz. Jeho květy jsou oblíbenou pochoutkou pro včely, motýly a další druhy hmyzu. 3. Jetel zvrácený je také vynikajícím zdrojem živin pro půdu. Jeho kořeny pronikají hluboko do půdy a dodávají jí důležité živiny, jako je draslík, fosfor a dusík. 4. Jetel zvrácený je také vynikajícím zdrojem potravy pro lidi. Jeho semena jsou bohatá na bílkoviny, tuky, sacharidy a vitamíny. 5. Jetel zvrácený se také často používá jako dekorace. Jeho květy jsou krásné a mohou být použity k ozdobení zahrad a parků.

Botanický popis

Jetel zvrácený (Trifolium resupinatum) je trvalka, která patří do čeledi Fabaceae. Roste vysoká až 30 cm. Má lysou, větvenou lodyhu, na které jsou uspořádány malé, vejčité listy. Květy jsou žluté, sestavené do hustých hroznů. Plodem je černá, lesklá bobule. Jetel zvrácený se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Roste na loukách, v nížinách a na okrajích lesů. Je to cenná pastevní rostlina pro skot.

Původ a rozšíření Jetel zvrácený

Jetel zvrácený (Trifolium resupinatum) je druh rostliny z čeledi bobovitých. Pochází ze Středozemního a jižního Středomoří, kde se vyskytuje od Řecka po severní Afriku. V Evropě se tento druh rozšířil do jižní a střední Francie, Itálie, Španělska, Portugalska, Nizozemska, Belgie, Německa, Rakouska, Maďarska, Chorvatska, Slovinska, Bulharska, Rumunska, Ukrajiny, Běloruska, Polska, České republiky, Slovenska, Finska, Švédska, Dánska, Norska a Islandu. V Severní Americe se jetel zvrácený objevil v Kalifornii, Oregonu, Washingtonu, Idaho, Montaně, Wyomingu, Utahu, Novém Mexiku, Coloradu, Arizoně, Nebrasce, Iowě, Jižní Dakotě, Severní Dakotě, Minnesotě, Wisconsinu, Michiganu, Illinoisu, Indianě, Ohiu, Kentucky, Tennessee, Virginii, Severní Karolíně, Jižní Karolíně, Georgii, Alabamě, Mississippi, Arkansasu a Louisianě. V Austrálii se tento druh rozšířil do Nového Jižního Walesu, Victorie, Jižní Austrálie, Západní Austrálie a Tasmánie.
Katalog » Léčivé rostliny » Jetel zvrácený