Vyberte stránku

Jetel luční

Latinský název Trifolium pratense

Popis rostliny

Jetel luční je vytrvalá bylina, která patří do čeledi bobovitých. Roste v Evropě, Asii a Severní Americe. Má krátký, silný oddenek, který se může rozrůstat až do výšky 30 cm. Listy jsou vejčité, s 3-7 lístky, které mají tmavě zelenou barvu. Květy jsou žluté, sestavené do hroznu a mají 5 tyčinek. Plodem je nažka. Jetel luční je oblíbenou potravou pro mnoho druhů hmyzu a ptáků. Je to také jedna z nejdůležitějších pastevních plodin.

Jak pěstovat Jetel luční

Jetel luční je vytrvalá, vysoce odolná rostlina, která se snadno pěstuje. Je to oblíbená tráva pro krásné květiny a zelenou barvu. Jetel luční může růst v jakémkoli druhu půdy, ale nejlépe se mu daří na slunných místech s dobře odvodněnou půdou. Nejlepším časem pro výsadbu jetele lučního je jaro. Před výsadbou je třeba připravit půdu. Půda by měla být dobře odvodněná a bohatá na živiny. Můžete přidat kompost nebo hnojivo, abyste zajistili, že rostlina bude mít dostatek živin. Vysaďte semena jetele lučního do hloubky asi 1 cm. Semena můžete vysévat buď přímo do země, nebo je můžete vysévat do květináčů a poté je přesadit do země. Udržujte půdu vlhkou, ale ne příliš mokrou. Jetel luční potřebuje dostatek vody, ale příliš mnoho vody může poškodit kořeny. Jetel luční můžete řezat, abyste podpořili jeho růst. Řezáním odstraníte staré listy a uvolníte prostor pro nové. Jetel luční můžete pěstovat po celý rok. Během zimy byste měli přikrýt rostlinu mulčem nebo listím, aby ji ochránili před mrazem.

Využití Jetel luční

1. Jetel luční se využívá jako pastevní plodina pro hospodářská zvířata. 2. Rostlina je také využívána jako krmivo pro domácí zvířata, jako jsou králíci, prasata a koně. 3. Jetel luční se používá jako přírodní lék na léčbu některých onemocnění, jako je artritida, revmatismus a kožní problémy. 4. Rostlina je také využívána jako potravinářská surovina. Jeho listy a květy se používají k přípravě salátů, polévek a dalších jídel. 5. Jetel luční je také využíván jako přírodní barvivo. Jeho květy se používají k barvení tkanin a papíru. 6. Rostlina se také používá jako hnojivo, protože obsahuje vysoké množství živin.

Botanický popis

Jetel luční je vytrvalá bylina s dlouhými, přímými, často větvenými, hladkými stonky. Listy jsou vejčité až obvejčité, na bázi srdčité, na okraji zubaté nebo celokrajné. Květy jsou žluté, sestavené do hustých klasek. Plodem je černá, lesklá, vejčitá nažka. Jetel luční kvete od května do července. Roste v lučních porostech, na okrajích lesů, na loukách a polích.

Původ a rozšíření Jetel luční

Jetel luční (Trifolium pratense) je druh rostliny z čeledi bobovitých. Pochází z Evropy, Asie a Severní Ameriky. Bylo to jedno z prvních kulturních plodin, které byly pěstovány v Evropě. Jeho semena byla používána jako potravina a jeho listy byly používány jako krmivo pro dobytek. Jetel luční se dnes pěstuje po celém světě. Je oblíbený pro svou schopnost rychle obnovovat půdu a jeho schopnost produkovat velké množství semen. Rostlina je také oblíbená pro svou odolnost vůči suchu a nízkým teplotám. Jetel luční je často používán jako trávník nebo jako součást směsí travních porostů. Jeho listy jsou také často používány jako krmivo pro hospodářská zvířata. Jetel luční je také oblíbenou surovinou pro výrobu léčiv a kosmetických produktů.
Katalog » Léčivé rostliny » Jetel luční