Vyberte stránku

Jelení jazyk celolistý

Latinský název Phyllitis scolopendrium

Popis rostliny

Jelení jazyk celolistý je trvalka, která pochází z Evropy a Asie. Roste v mírném podnebí a může dorůstat až do výšky 1 metru. Listy jsou vejčité, zelené a mají špičatý vrchol. Na spodní straně listu jsou červené skvrny. Květy jsou malé, bílé a sestavené do hroznu. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Jelení jazyk celolistý je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se často používá k vytváření nízkých keřů nebo k vyplňování mezer mezi kameny.

Jak pěstovat Jelení jazyk celolistý

je snadné a nenáročné. Je to trvalka, která může růst v téměř jakémkoli typu půdy, ale preferuje dobře odvodněnou, vlhkou půdu s neutrálním pH. Rostlina může být pěstována ve skupinách nebo jako solitéra. Nejlépe se jí daří na slunném místě, ale může tolerovat i částečný stín. Jelení jazyk celolistý můžete pěstovat ze semene nebo dělením starších rostlin. Semena se sázejí na jaře do půdy, která byla předem připravena. Dělení starších rostlin se provádí na jaře nebo na podzim. Při dělení je třeba dbát na to, aby každá část rostliny měla alespoň jeden list. Jelení jazyk celolistý potřebuje mírnou zálivku, ale nesmí být přelitý. Rostlina se může občas hnojit, ale to není nutné. Je odolná vůči chorobám a škůdcům.

Využití Jelení jazyk celolistý

Jelení jazyk celolistý je oblíbená rostlina, která se často používá v zahradách a na balkonech. Může být využita pro dekoraci, protože má velmi zajímavý vzhled. Rostlina může být také použita jako léčivá rostlina. Listy jeleního jazyka obsahují flavonoidy, které mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci snížit horečku. Rostlina může být také použita jako přísada do čajů nebo jako koření do jídel. Jelení jazyk celolistý je také často používán jako přírodní mulčovací materiál, protože jeho listy jsou velmi husté a trvanlivé.

Botanický popis

Jelení jazyk celolistý je trvalka s vytrvalými, často křovitými, listy. Listy jsou široce vejčité až obvejčité, až do 15 cm dlouhé a 5 cm široké, na okraji zubaté nebo pilovité. Na vrcholu listu je malá špička. Listy jsou na líci tmavě zelené, na rubu světlejší. Květy jsou žluté, malé, sestavené do hroznu. Plodem je tobolka. Rostlina může dosahovat výšky až 40 cm.

Původ a rozšíření Jelení jazyk celolistý

Jelení jazyk celolistý je druh mechu z čeledi Aspleniaceae. Pochází z Evropy, Asie a Severní Ameriky. Rostlina se vyskytuje v lesích, na skalnatých svazích a v křovinách. Je to trsnatý mech s dlouhými listy, které vypadají jako jazyk jelena. Rostlina může růst až do výšky 30 cm. Má šedozelenou barvu a jeho listy jsou pokryty malými chloupky. Jelení jazyk celolistý je oblíbenou okrasnou rostlinou pro zahradníky, protože jeho listy vypadají velmi dekorativně. Rostlina je také využívána jako léčivá rostlina.
Katalog » Kapradiny » Jelení jazyk celolistý