Vyberte stránku

Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘

Latinský název Phyllitis scolopendrium 'Crispum'

Popis rostliny

Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘ je trvalka, která má listy ve tvaru jazyka. Listy jsou zelené s žlutými skvrnami a jsou pokryty drobnými chloupky. Rostlina může dosahovat výšky až 30 cm a má velmi silné kořeny. Kvete v období od června do srpna a plody jsou malé černé bobule. Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘ je velmi odolný a může růst na místech s nízkou úrovní vlhkosti. Je to ideální rostlina pro skalky, kameny a okraje cest.

Jak pěstovat Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘

Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘ je velmi snadno pěstovatelná rostlina, která může být pěstována v interiéru i venku. Je to trvalka, která má listy ve tvaru jazyka a může dosáhnout výšky až 30 cm. Rostlina má ráda světlé stanoviště, ale nesnáší přímé sluneční světlo. Nejlepší je umístit ji do polostínu. Půda pro Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘ by měla být vlhká, propustná a bohatá na živiny. Můžete použít směs rašeliny a písku nebo směs zahradnického substrátu a písku. Rostlinu zalévejte pravidelně, ale ne příliš často. Příliš mnoho vody může způsobit hnilobu kořenů. Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘ potřebuje mírné hnojení. Hnojte ji každé dva týdny po dobu od jara do podzimu. Pro hnojení použijte komplexní hnojivo s nízkým obsahem dusíku. Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘ může být postříkán vodou, aby se odstranily prachové částice a usnadnilo se dýchání. Rostlinu můžete také občas prořezat, abyste udrželi její tvar.

Využití Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘

Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘ je vytrvalá trvalka, která se často používá v zahradách a parcích. Její listy jsou zelené s bílými skvrnami a má velmi dekorativní vzhled. Rostlina je velmi odolná a snadno se pěstuje. Může být použita jako okrasná rostlina v zahradách, na záhonech nebo ve skupinách. Může být také použita jako živý plot nebo jako ozdoba do parků. Rostlina je také vhodná pro pěstování v nádobách. Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘ je také vhodný pro šlechtění, protože jeho listy jsou velmi odolné vůči chorobám a škůdcům.

Botanický popis

Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘ je trvalka s vytrvalou, rozvětvenou lodyhou. Listy jsou vejčité až obvejčité, na okraji zubaté až kadeřavé. Na vrcholu listu je špička. Barva listů je zelená s bílými skvrnami. Květy jsou malé, bílé až růžové a shromážděné do hroznů. Plody jsou černé bobule. Rostlina může dosahovat výšky až 60 cm.

Původ a rozšíření Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘

Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘ (Phyllitis scolopendrium 'Crispum') je druh trvalky, který pochází z Evropy a Asie. Rostlina je oblíbená pro své jemné listy, které jsou zvlněné a mírně zašpičatělé. Rostlina je často používána v zahradách a na zahradních trávnících jako okrasná rostlina. Rostlina se šíří pomocí semene nebo dělením trsů. Semena se mohou vysévat na jaře nebo na podzim. Dělení trsů je nejjednodušší způsob propagace, protože umožňuje rychlé rozmnožení rostliny. Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘ je odolný vůči mrazu a dobře snáší sucho. Je to nenáročná rostlina, která může růst na místech s omezeným slunečním svitem. Roste dobře ve stínu a je vhodná pro použití v zahradách s nízkou údržbou.
Katalog » Kapradiny » Jelení jazyk celolistý ‚Crispum‘