Vyberte stránku

Ibišek bahenní

Latinský název Hibiscus moscheutos subsp. palustris

Popis rostliny

Ibišek bahenní je trvalka, která roste v oblastech s mírným podnebím. Roste ve formě keře nebo stromu a dosahuje výšky až 3 metry. Listy jsou velké, oválné, lesklé a tmavě zelené. Květy jsou velké, 2-3 palce v průměru, a mají bílé nebo růžové okvětní lístky s červenými žilkami. Květy se objevují od června do září. Plody jsou malé, červené bobule, které se objevují po odkvětu. Ibišek bahenní je odolný vůči suchu a snáší i nízké teploty. Nejlépe roste na slunném místě s dobře odvodněnou půdou.

Jak pěstovat Ibišek bahenní

Ibišek bahenní je vytrvalá, nenáročná rostlina, která může být pěstována v celé řadě různých podmínek. Je to oblíbená rostlina pro její krásné květy a snadno se pěstuje. 1. Slunečné stanoviště: Ibišek bahenní preferuje plné slunce až částečné stíny. 2. Půda: Ibišek bahenní preferuje bohatou, dobře odvodněnou půdu. 3. Zalévání: Ibišek bahenní potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitý. 4. Hnojení: Ibišek bahenní potřebuje pravidelné hnojení. 5. Řez: Ibišek bahenní by měl být řezán každý rok na jaře, aby se udržel jeho tvar a zabránilo se přemnožení. 6. Škůdci a choroby: Ibišek bahenní je obecně odolný vůči škůdcům a chorobám. 7. Množení: Ibišek bahenní se může množit semeny, řízky nebo dělením keře.

Využití Ibišek bahenní

Ibišek bahenní je vytrvalá rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Jeho krásné květy jsou obvykle růžové nebo bílé a mohou být až 10 cm velké. Rostlina je také vhodná pro pěstování ve skupinách, protože její listy a květy vytvářejí krásnou kulisu. Ibišek bahenní může být také užitečný pro zahradníky, kteří chtějí zlepšit kvalitu svého půdního prostředí. Rostlina dokáže absorbovat vodu a odstraňovat škodlivé látky z půdy. To může pomoci zlepšit kvalitu půdy a zvýšit produktivitu zahrady. Ibišek bahenní může být také užitečný pro ochranu před erozí. Jeho kořeny jsou schopny pevně držet půdu, což snižuje riziko eroze. To je důležité zejména v oblastech s vysokou úrovní dešťových srážek. Kromě toho může ibišek bahenní sloužit jako potrava pro mnoho druhů ptáků a hmyzu. Jeho semena jsou oblíbenou potravou pro ptáky, jako jsou husy, labutě a kachny. Květy a listy jsou také oblíbenou potravou pro mnoho druhů hmyzu, jako jsou motýli, včely a mouchy.

Botanický popis

Ibišek bahenní je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1,5 metru. Jeho lodyha je přímá až mírně vystoupavá. Listy jsou střídavé, vejčité až široce vejčité, s hladkým okrajem a na líci zelené barvy. Květy jsou velké, až 8 cm v průměru, s bílými nebo růžovými okvětními lístky. Plodem je tobolka. Rostlina se vyskytuje v bažinatých oblastech Severní Ameriky.

Původ a rozšíření Ibišek bahenní

Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos subsp. palustris) je druh rostliny z čeledi ibiškovité (Malvaceae). Pochází ze Severní Ameriky, kde se vyskytuje od jihu Kanady až po Floridu. Roste především na mokřadech, bahnitých loukách a okrajích řek. Jeho květy jsou velké, obvykle červené nebo růžové a mají až 15 cm v průměru. Ibišek bahenní je oblíbenou okrasnou rostlinou a je často pěstován v zahradách. Jeho květy jsou oblíbenými surovinami pro výrobu sirupů, džemů a dalších produktů. Rostlina je také využívána jako léčivá bylina. Ibišek bahenní se pěstuje v celé Severní Americe, ale také v Evropě, Asii a Austrálii. V některých oblastech je považován za invazivní druh, protože se může rychle šířit a omezovat růst jiných druhů rostlin.
Katalog » Vodní rostliny » Ibišek bahenní