Vyberte stránku

Hyoforbe lahvicovitá

Latinský název Hyophorbe lagenicaulis

Popis rostliny

Hyoforbe lahvicovitá je tropická palma, která pochází z ostrova Rodrigues v Indickém oceánu. Rostlina má silnou, křivou lodyhu s výškou až 3 metry a širokou, lahvičkovitou korunou s hustými, tmavě zelenými listy. Listy jsou dlouhé až 1,5 metru a mají ostré špičky. Na konci lodyhy se objevují plody, které jsou vejčité a mají průměr asi 5 cm. Plody jsou oranžové až červené barvy a obsahují semena, která jsou jedlá. Hyoforbe lahvicovitá je odolná vůči suchu a mrazu a je velmi oblíbená pro svou dekorativní hodnotu.

Jak pěstovat Hyoforbe lahvicovitá

Hyoforbe lahvicovitá je tropická palmovitá rostlina, která pochází z Madagaskaru. Je to velmi dekorativní a snadno pěstovatelná rostlina, která může být vysazena v interiéru nebo venku. Pěstování Hyoforbe lahvicovitá vyžaduje hodně slunečního světla a tepla. Nejlépe se daří ve vlhkém a dobře odvodněném substrátu. Rostlina může být pravidelně zalévána, ale nesmí být přelévána. Hyoforbe lahvicovitá může být také řezána, aby se udržela její tvar. Je důležité, aby byly použity ostré nůžky a řez byl proveden správně, aby se zabránilo infekci. Rostlina může být také hnojena pomocí kvalitního hnojiva pro palmy. Hnojivo by mělo být aplikováno jednou za měsíc během období růstu. Hyoforbe lahvicovitá je odolná vůči škůdcům a nemocem, ale je důležité, aby byla chráněna před přílišným sluncem a větrem. Pokud je rostlina napadena škůdci, měla by být ošetřena vhodným pesticidem.

Využití Hyoforbe lahvicovitá

Hyoforbe lahvicovitá je tropická palma, která se často používá jako okrasná rostlina. Je to oblíbená volba pro zahradníky, protože její listy jsou velmi dekorativní a má také několik užitečných vlastností. Rostlina může být použita k oplocení, protože její kořeny jsou silné a odolné. Může také sloužit jako útočiště pro ptáky a jiné živočichy. Kromě toho může být Hyoforbe lahvicovitá použita k výrobě různých produktů, jako jsou prášky, tinktury a oleje. Tyto produkty se obvykle používají k léčbě různých onemocnění, jako jsou bolesti hlavy, revmatismus a další.

Botanický popis

Hyophorbe lagenicaulis je tropický strom s vysokou, kuželovitou korunou. Dorůstá výšky až 10 metrů. Má silné, křehké, zelené listy, které jsou vejčitého tvaru a měří až 30 cm dlouhé. Květy jsou bílé, malé a shromážděné do květenství. Plody jsou šedé, vejčité a měří až 5 cm dlouhé. Rostlina má velmi silný kořenový systém, který se šíří po zemi. Hyophorbe lagenicaulis je oblíbená dekorace v tropických zahradách.

Původ a rozšíření Hyoforbe lahvicovitá

Hyoforbe lahvicovitá je endemická rostlina, která se vyskytuje pouze na ostrovech Rodrigues a Mauritius v Indickém oceánu. Rostlina byla poprvé popsána v roce 1810 britským botanikem Williama Jacksem. Hyoforbe lahvicovitá je vzácná a ohrožená rostlina, která je chráněna zákonem. Rostlina je také uvedena v Červené knize IUCN jako „kriticky ohrožená“. Rostlina je ohrožena zejména kvůli intenzivnímu zemědělskému využívání a změnám krajiny. Hyoforbe lahvicovitá je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se často pěstuje v tropických oblastech. Rostlina může růst až do výšky 3 metrů a má velké, zelené listy. Rostlina má také malé, bílé květy, které se objevují v období od června do září.
Katalog » Exotické rostliny » Hyoforbe lahvicovitá