Vyberte stránku

Heřmánek pravý

Latinský název Matricaria recutita

Popis rostliny

Heřmánek pravý je bylina, která patří do čeledi Asteraceae. Roste v Evropě, Asii a Severní Americe. Má bílé květy s malými žlutými kroužky uvnitř. Květy jsou uspořádány ve formě hroznu. Listy jsou střídavé, eliptické až obvejčité, s ostrou špičkou. Heřmánek pravý se používá jako léčivá rostlina. Jeho listy a květy se používají k přípravě čajů a tinktur. Má protizánětlivé, antiseptické, antispasmodické a sedativní účinky.

Jak pěstovat Heřmánek pravý

Heřmánek pravý je jednou z nejpopulárnějších bylin, které se používají k aromaterapii a léčbě. Jeho léčivé účinky jsou prokázány a jeho pěstování je snadné. Heřmánek můžete pěstovat na slunném místě v zahradě nebo ve skleníku. Před výsadbou heřmánku je důležité připravit půdu. Měla by být dobře odvodněná a bohatá na živiny. Pokud je půda příliš suchá, můžete ji zvlhčit pomocí kompostu nebo hnoje. Heřmánek můžete vysévat buď přímo do půdy, nebo do květináčů. Semena heřmánku jsou velmi malá, takže je můžete smíchat s trochou písku, aby se snáze rozprostřela. Semena se vysévají na hloubku 1 cm a poté se lehce zasypou zeminou. Heřmánek potřebuje dostatek slunečního světla a tepla, aby se dobře rozvíjel. Jeho kořeny mají rády vlhkost, ale příliš mokré podmínky mohou způsobit hnilobu. Proto je důležité, abyste půdu udržovali vlhkou, ale ne příliš mokrou. Heřmánek můžete sklízet, když se objeví první květy. Květy se mohou sklízet po celou sezónu až do podzimu. Sklízení heřmánku je snadné – stačí jen stáhnout květy a listy. Heřmánek pravý je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Jeho léčivé účinky jsou prokázány a jeho sklizeň je snadná. Pokud se o něj správně staráte, můžete si užívat jeho blahodárných účinků po celou sezónu.

Využití Heřmánek pravý

Heřmánek pravý je rostlina, která se využívá jako léčivá bylina. Jeho květy a listy se používají pro výrobu čaje, který má blahodárné účinky na trávicí trakt, podporuje imunitní systém a zklidňuje nervový systém. Heřmánek se také používá k léčbě různých kožních problémů, jako je ekzém, akné nebo lupénka. Může být také použit jako antiseptikum, aby se zabránilo infekcím. Heřmánek se také používá k léčbě nachlazení, bolesti hlavy, migrény a dalších onemocnění.

Botanický popis

Heřmánek pravý je jednoletá bylina, která může dosahovat výšky až 80 cm. Má silnou, vzpřímenou lodyhu, která je obvykle holá nebo mírně chlupatá. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, s hladkými okraji a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou bílé, sestavené do kuželovitých květenství. Plodem je nažka. Heřmánek pravý se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe.

Původ a rozšíření Heřmánek pravý

Heřmánek pravý je bylina, která pochází z Evropy a Asie. Jeho původní oblast rozšíření se táhla od Středomoří až po Čínu. V současné době je heřmánek pravý rozšířen po celém světě. Roste v mírných oblastech a je velmi oblíbený pro své léčivé účinky. Heřmánek pravý se pěstuje v Evropě, Severní Americe, Austrálii a Novém Zélandu. Jeho semena se také používají jako koření.
Katalog » Léčivé rostliny » Heřmánek pravý