Vyberte stránku

Henovník bezbranný

Latinský název Lawsonia inermis

Popis rostliny

Henovník bezbranný je stálezelená, vytrvalá, opadavá dřevina, která dosahuje výšky až 4 metrů. Listy jsou tmavě zelené, vejčité až obvejčité, s bílými skvrnami na vnitřní straně. Květy jsou žluté, vejčité až obvejčité, s 5 lístky. Plody jsou malé, černé, vejčité až obvejčité bobule. Rostlina je původem z Blízkého východu a je velmi oblíbená pro svou krásu a vůni. Je to jedna z nejstarších rostlin používaných v kosmetických produktech. Jeho listy se používají k barvení vlasů a kůže. Květy se používají k výrobě parfémů a olejů.

Jak pěstovat Henovník bezbranný

Henovník bezbranný je stálezelená, vytrvalá, opadavá dřevina, která může dosahovat výšky až 3 metry. Jeho listy jsou vejčité, lesklé, zelené až nažloutlé barvy. Květy jsou malé, bílé až růžové barvy. Plody jsou malé, černé až hnědé barvy. Pěstování henovníku bezbranného je velmi jednoduché. Nejlépe se daří na slunných místech s dobře odvodněnou půdou. Rostlina je odolná vůči suchu a mrazu. Může být pěstována ve skupinách nebo jako solitérní strom. Pro úspěšné pěstování je nutné rostlinu pravidelně zalévat. Rostlina potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitá. Při přílišném zalévání může dojít k poškození kořenů. Rostlinu je také nutné pravidelně řezat. Řezáním se odstraňují staré a poškozené větve a podporuje se tvorba nových. Henovník bezbranný je nenáročná rostlina, která může být pěstována i v méně ideálních podmínkách. Je to všestranná rostlina, která se hodí do zahrad, parků i na okrasné záhony.

Využití Henovník bezbranný

Henovník bezbranný je využíván jako léčivá rostlina. Jeho listy se používají k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém nebo akné. Listy se také používají k léčbě infekcí močových cest, jako je cystitida. Kromě toho se listy používají k léčbě zánětu střev, průjmu a dalších trávicích potíží. Kromě toho se listy henovníku bezbranného používají k barvení vlasů a pleti. Listy se mohou použít k vytvoření tradičního henna tatéru, který se používá k ozdobení těla. Listy henovníku bezbranného se také používají k výrobě léčivých čajů a nápojů. Tyto čaje a nápoje se používají k léčbě různých nemocí, jako je únava, bolest hlavy a migrény.

Botanický popis

Henovník bezbranný je trnitá, opadavá, vytrvalá bylina. Dorůstá výšky až 2 metry. Má dlouhé, tenké, červené stonky, které jsou pokryty malými, bílými chlupy. Listy jsou vejčité, lesklé, zelené a mají špičaté špičky. Květy jsou drobné, bílé a sestavené do klasů. Plody jsou malé, černé a obsahují jedno semeno. Rostlina má kořeny, které se šíří po zemi.

Původ a rozšíření Henovník bezbranný

Henovník bezbranný je stálezelená, trnitá keřovitá rostlina, která pochází z oblasti Středního východu a jihovýchodní Asie. Roste převážně v suchých oblastech, jako jsou stepi, pouště a polopouště. Rostlina se dnes šíří do mnoha oblastí světa, včetně Afriky, Austrálie, Evropy a Severní Ameriky. Je to oblíbená rostlina pro její dekorativní účely a je často používána jako okrasná rostlina v zahradách a parkách. Rostlina je také oblíbená pro své léčivé účinky a je běžně používána v ayurvédské medicíně.
Katalog » Exotické rostliny » Henovník bezbranný