Vyberte stránku

Dobromysl hladká

Latinský název Origanum laevigatum

Popis rostliny

Dobromysl hladká je trvalka, která pochází z jižní Evropy. Je to nízký keř s hustou, větvenou strukturou, který může dosahovat výšky až 60 cm. Listy jsou tmavě zelené, lesklé a vejčité, s dlouhými, špičatými špičkami. Květy jsou bílé nebo růžové a mají čtyři tyčinky. Květy se objevují od června do září. Rostlina má silnou vůni, která je podobná oreganu. Dobromysl hladká je odolná vůči suchu a mrazu a je vhodná pro použití v zahradách a na terasách.

Jak pěstovat Dobromysl hladká

Dobromysl hladká je velmi snadno pěstovatelná rostlina, která je vhodná pro většinu zahrad. Je to trvalka, která může růst až do výšky 1 metru, s bílými nebo růžovými květy. Rostlina je odolná vůči suchu a mrazu, takže je vhodná pro pěstování v oblastech s chladným podnebím. K pěstování Dobromysle hladké potřebujete slunné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Půda by měla být neutrální nebo mírně kyselá. Můžete ji přihnojit kompostem nebo hnojivem s nízkým obsahem dusíku. Rostlinu můžete zalévat každý týden, ale udržujte půdu vlhkou, ne mokrou. Pokud chcete, aby vaše Dobromysl hladká růstala silně a zdravě, měli byste ji každoročně řezat. Řezáním odstraníte staré a poškozené větve a umožníte rostlině, aby se znovu obnovila. Dobromysl hladká je velmi odolná rostlina, která může být pěstována v mnoha různých podmínkách. Pokud se o ni správně staráte, může vám poskytnout krásnou a trvalou dekoraci vaší zahrady.

Využití Dobromysl hladká

Dobromysl hladká je vytrvalá bylina, která se často používá jako okrasná rostlina. Její květy jsou bílé nebo růžové a mohou být použity k ozdobení zahrad. Rostlina je také často používána jako koření, protože její listy mají silnou chuť a vůni. Může být použita k dochucení masa, polévek, omáček a dalších jídel. Rostlina může být také použita k léčbě některých onemocnění, jako je kašel, bolesti hlavy a revmatismus. Může být také použita k léčbě kožních problémů, jako je ekzém a akné.

Botanický popis

Dobromysl hladká (Origanum laevigatum) je trvalka s výškou až 40 cm. Má krátké, vzpřímené stonky, které jsou pokryty malými, lesklými listy. Listy jsou vejčité až eliptické, s hladkým okrajem a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou bílé nebo růžové, sestavené do hustých, kulovitých hroznů. Květy se objevují od června do září. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Rostlina má silnou vůni, která je podobná oreganu. Dobromysl hladká je oblíbená pro své dekorativní účely a je vhodná pro použití v zahradách a na terasách.

Původ a rozšíření Dobromysl hladká

Dobromysl hladká (Origanum laevigatum) je druh byliny z čeledi Lamiaceae. Pochází z oblastí Středozemního moře a roste v jižní Evropě, severní Africe a na Blízkém východě. Rostlina může dorůstat až do výšky 1 metru a má široce vejčité listy s bílými květy. Květy se objevují od června do září. Dobromysl hladká se používá jako koření a léčivá rostlina. Jeho listy a květy jsou bohaté na éterické oleje, které mají antiseptické, protizánětlivé a antispasmodické účinky. Rostlina se také používá k aromatizaci nápojů, marinád a omáček. Rostlina se šíří pomocí semene nebo vegetativních rozmnožovacích částí, jako jsou odnože. Může být také propagována řízkováním.
Katalog » Léčivé rostliny » Dobromysl hladká