Vyberte stránku

Divizna velkokvětá

Latinský název Verbascum densiflorum

Popis rostliny

Divizna velkokvětá je vytrvalá bylina, která roste až do výšky 1 metru. Má dlouhé, úzké listy, které jsou na okrajích zubaté. Květy jsou bílé nebo žluté a mají 5 lístků. Květy se objevují od června do září. Rostlina je oblíbená pro svou nenáročnost a odolnost vůči suchu. Divizna velkokvětá je vhodná pro použití v zahradách, na okrajích cest a ve skupinových výsadbách.

Jak pěstovat Divizna velkokvětá

Divizna velkokvětá je vytrvalá bylina, která roste do výšky až 1,5 metru. Její květy jsou bílé nebo růžové a mohou být až 5 cm velké. Divizna velkokvětá je snadno pěstovatelná a je vhodná pro většinu typů zahrad. Pěstování: Divizna velkokvětá preferuje slunné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Můžete ji pěstovat ve skupinách nebo jako solitérní rostlinu. Před výsadbou se ujistěte, že je půda dostatečně hluboká pro kořeny rostliny. Hnojení: Divizna velkokvětá potřebuje mírné hnojení. Použijte obecný hnojivý granulát nebo organické hnojivo, jako je kompost. Aplikujte hnojivo na jaře a na podzim. Řez: Divizna velkokvětá vyžaduje mírný řez. Po odkvětu odstraňte všechny odkvetlé květy, abyste podpořili novou vegetaci. Šíření: Divizna velkokvětá se může šířit semeny nebo dělením trsů. Semena se mohou vysévat na jaře nebo na podzim. Dělení trsů se provádí na jaře. Choroby a škůdci: Divizna velkokvětá je obecně odolná vůči chorobám a škůdcům. Pokud se objeví problémy, můžete použít insekticidní sprej nebo fungicidní sprej.

Využití Divizna velkokvětá

1. Okrasné účely: Divizna velkokvětá je vytrvalá bylina, která se často používá jako okrasná rostlina. Její bílé až fialové květy jsou velké až 5 cm a kvetou od června do září. Rostlina je vhodná do skupinových výsadeb a na okraje zahrad. 2. Léčivé účely: Divizna velkokvětá má léčivé účinky. Listy a květy obsahují silice, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Rostlina se také používá k léčbě kožních onemocnění a k léčbě bolesti. 3. Potravinářské účely: Květy divizny velkokvěté se mohou použít k výrobě sirupu nebo medu. Květy mohou být také sušeny a použity jako koření. 4. Ostatní účely: Divizna velkokvětá může být také použita jako mulčovací materiál pro ochranu půdy před vysycháním.

Botanický popis

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1,5 metru. Lodyha je přímá, často vzpřímená, lysá nebo mírně chlupatá. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, na okraji zubaté nebo celokrajné, na líci lesklé a na rubu matné. Květy jsou žluté, sestavené do laty, obvykle se skládají z 5–7 květů. Plodem je tobolka. Kvete od června do srpna. Divizna velkokvětá je rozšířena po celé Evropě až do Sibiře. Roste na slunných loukách, pastvinách, v okrajích lesů a na skalnatých svazích.

Původ a rozšíření Divizna velkokvětá

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je druh rostliny z čeledi hluchavkovité. Pochází z oblastí Středozemního moře a je rozšířena po celé Evropě, severní Africe a na Blízkém východě. Roste ve vyšších nadmořských výškách, kde je sucho a slunné počasí. Divizna velkokvětá může být také nalezena v jižní a střední Asii. Divizna velkokvětá je vytrvalá bylina s vysokými, přímými stonky, které dosahují výšky až 1,5 metru. Listy jsou široce vejčité až eliptické, s dlouhými řapíky. Květy jsou velké, bílé nebo růžové a mají 5 lístků. Plody jsou tobolky. Divizna velkokvětá se často používá jako okrasná rostlina v zahradách a parku. Je to také užitečná rostlina pro včely a motýly.
Katalog » Léčivé rostliny » Divizna velkokvětá