Vyberte stránku

Divizna velkokvětá

Latinský název Verbascum densiflorum

Popis rostliny

Divizna velkokvětá je vytrvalá bylina s dlouhými, přímými, šedozelenými lodyhami. Dorůstá výšky až 1,2 metru. Kvete od června do září bílými, růžovými nebo fialovými květy. Listy jsou vejčité, lesklé a tmavě zelené. Rostlina má ráda slunná stanoviště a půdu bohatou na živiny. Je odolná vůči suchu a mrazu. Divizna velkokvětá je oblíbená pro svou nenáročnost a dekorativní účinek. Je vhodná pro skupinové výsadby, ale i pro osamocené výsadby.

Jak pěstovat Divizna velkokvětá

Divizna velkokvětá je vytrvalá bylina, která patří do čeledi Scrophulariaceae. Je to nenáročná rostlina, která může být pěstována v zahradách, na záhonech a ve skalkách. Divizna velkokvětá má široké, světle zelené listy a kvete od června do září. Květy jsou bílé nebo růžové a mají šest okvětních lístků. Pěstování divizny velkokvěté je snadné. Nejlépe se jí daří na slunném až polostinném stanovišti na dobře odvodněné půdě. Při pěstování je důležité, aby byla rostlina chráněna před mrazem. Divizna velkokvětá může být pěstována ze semínka nebo z řízků. Semínka se sázejí na jaře do připravené půdy. Řízky se mohou sázet na jaře nebo na podzim. Divizna velkokvětá potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí být přelitá. Rostlina by měla být hnojena každé dva týdny po dobu kvetení. Po skončení kvetení by měly být staré květy odstraněny, aby se zabránilo tvorbě semen. Divizna velkokvětá je odolná vůči škůdcům a chorobám.

Využití Divizna velkokvětá

Divizna velkokvětá je vytrvalá bylina, která je často používána jako okrasná rostlina. Její květy jsou žluté a mají velkou dekorativní hodnotu. Rostlina může být také použita k léčebným účelům. Listy divizny velkokvěté obsahují látky, které mají protizánětlivé, antiseptické a hojivé účinky. Může být použita k léčbě různých kožních onemocnění, jako je ekzém, akné a popáleniny. Květy divizny velkokvěté se také používají k výrobě léčivých čajů, které pomáhají uklidnit žaludek a zmírnit bolesti hlavy. Kromě toho se divizna velkokvětá používá k výrobě léčivých olejů, které se používají k léčbě revmatismu a artritidy.

Botanický popis

Divizna velkokvětá je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1,5 metru. Lodyha je přímá, lysá až mírně chlupatá. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, na bázi srdčité, na okraji zubaté. Květy jsou žluté, většinou jednotlivé, uspořádané do hroznu. Květy mají 5 tyčinek a 5 laloků. Plodem je tobolka. Kvete od června do srpna. Divizna velkokvětá je rozšířená po celé Evropě až do severní Afriky. Roste na suchých, slunných místech, v nížinách i ve vyšších polohách. Je to vytrvalá rostlina, která se vysazuje do zahrad a parků.

Původ a rozšíření Divizna velkokvětá

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je stálezelená rostlina, která pochází z jižní Evropy. Její domovinou jsou Řecko, Itálie a Turecko. Rostlina se vyskytuje také v severní Africe a na Středním východě. Divizna velkokvětá je oblíbená pro své krásné, velké bílé květy, které se objevují od června do září. Rostlina může dosahovat výšky až 1,5 metru a její listy jsou lesklé a tmavě zelené. Divizna velkokvětá se pěstuje jako okrasná rostlina v zahradách po celém světě. Je to nenáročná rostlina, která může růst na slunných nebo polostinných místech. Je odolná vůči suchu a mrazu a může růst na různých druzích půd.
Katalog » Dvouletky » Divizna velkokvětá