Vyberte stránku

Divizna malokvětá

Latinský název Verbascum thapsus

Popis rostliny

Divizna malokvětá je vytrvalá bylina, která roste až do výšky 1,5 metru. Má široké, vejčité listy a bílé, žluté nebo růžové květy. Květy se objevují od června do září a jsou uspořádány do hroznů. Rostlina má silné kořeny, které ji udržují v půdě. Divizna malokvětá je oblíbená pro svou schopnost růst na místech, kde jiné rostliny nemohou, jako jsou skalnaté stráně, písčité pláně a sušší louky. Je to nenáročná rostlina, která může růst na slunci i ve stínu. Je to oblíbená rostlina pro zahradníky, protože je snadno pěstovatelná a má mnoho využití. Může být použita jako okrasná rostlina, léčivá rostlina nebo jako potrava pro zvířata.

Jak pěstovat Divizna malokvětá

Divizna malokvětá je jednou z nejběžnějších druhů divizny. Je to trvalka, která může dosáhnout výšky až 1,5 metru. Má široké, bílé květy s fialovými skvrnami. Rostlina je velmi odolná a snadno se pěstuje. Pěstování: Divizna malokvětá má ráda slunná až polostinná stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Při výsadbě je důležité dbát na to, aby byla rostlina dostatečně hluboko zasazena, aby se zabránilo jejímu vysychání. Vhodné je také přidat do půdy kompost nebo rašelinu. Hnojení: Divizna malokvětá potřebuje mírné hnojení. Na jaře je vhodné použít hnojivo s vyšším obsahem dusíku, aby se podpořil růst. Na podzim je vhodné použít hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu, aby se podpořila kvetení. Řez: Divizna malokvětá by měla být řezána každý rok na jaře. Řez by měl být proveden nad zemí, aby se odstranily staré a poškozené výhony. Šíření: Divizna malokvětá se může šířit semeny nebo odnožemi. Semena se mohou vysévat na jaře nebo na podzim. Odnože se mohou oddělit od mateřské rostliny a zasadit do půdy. Choroby a škůdci: Divizna malokvětá je obecně odolná vůči chorobám a škůdcům. Nicméně může být napadána mšicemi, slimáky a červy. Tyto škůdce lze odstranit postřikem insekticidu.

Využití Divizna malokvětá

Divizna malokvětá je využívána jako léčivá rostlina. Obsahuje látky, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Rostlina se používá k léčbě různých kožních onemocnění, jako je ekzém, akné nebo lupénka. Může být také použita k léčbě nachlazení, astmatu a kašle. Divizna malokvětá může být také použita jako přírodní barvivo pro potraviny. Kromě toho se z ní vyrábí olej, který se používá k léčbě bolesti svalů a kloubů.

Botanický popis

Divizna malokvětá je vytrvalá bylina, která dosahuje výšky až 1,5 metru. Má silný, lysý, vzpřímený oddenek. Lodyha je přímá, lysá nebo s několika chlupy. Listy jsou střídavé, vejčité až obvejčité, na okraji zubaté nebo celokrajné. Květy jsou malé, žluté, uspořádané do hroznovitých květenství. Plodem je tobolka. Kvete od června do září. Divizna malokvětá je rozšířená po celé Evropě, Asii a Severní Americe. Roste na slunných místech, na loukách, v polích, na okrajích lesů a na skalnatých svazích.

Původ a rozšíření Divizna malokvětá

Divizna malokvětá je jednou z nejrozšířenějších rostlin v Evropě. Pochází z oblastí Středomoří a jeho okolí. Jeho rozšíření se postupně rozšířilo do celé Evropy, Asie a Severní Ameriky. Rostlina je také známá pod názvem „velká divizna“. Divizna malokvětá je vytrvalá bylina s vysokými, silnými stonky. Má velké, žluté květy a listy, které jsou vejčité až eliptické. Rostlina může dosahovat výšky až 1,5 metru. Kvete od června do září. Divizna malokvětá je oblíbená pro své léčivé účinky. Listy a květy se používají k léčbě různých onemocnění, včetně kašle, nachlazení, astmatu, revmatismu a dalších. Rostlina je také často používána jako koření. Divizna malokvětá je obecně snadno pěstovatelná. Je odolná vůči suchu a mrazu a může růst na různých druzích půd. Je však lepší ji pěstovat na slunném místě s dobře odvodněnou půdou.
Katalog » Léčivé rostliny » Divizna malokvětá