Vyberte stránku

ďáblík bahenní

Latinský název Calla palustris

Popis rostliny

Ďáblík bahenní je vytrvalá, trsnatá bylina, která roste až do výšky 40 cm. Její listy jsou zelené, vejčité až eliptické, s dlouhým řapíkem. Květy jsou bílé, ve tvaru kalichu, s červenými skvrnami na vnitřní straně. Květy se objevují od června do srpna. Plody jsou černé, vejčité až eliptické tobolky. Rostlina je oblíbená pro svou dekorativní hodnotu a je často používána jako okrasná rostlina. Roste nejlépe ve vlhkých, bahnitých půdách a je odolná vůči mrazu.

Jak pěstovat ďáblík bahenní

Ďáblík bahenní je nenáročná, vytrvalá trvalka, která se snadno pěstuje. Je to vzácný druh, který se vyskytuje převážně ve vlhkých a mokrých oblastech. Rostlina má bílé květy, které se objevují na jaře. Pěstování ďáblíka bahenního je velmi jednoduché. Nejprve je třeba zvolit vhodné místo. Mělo by být chráněno před přímým slunečním svitem a mělo by být dostatečně vlhké. Pokud je to možné, mělo by být umístěno do blízkosti vodního zdroje, jako je potok nebo rybník. Poté je třeba zajistit, aby byla půda dostatečně vlhká. To lze provést pravidelným zaléváním nebo přidáním mulče. Mulčování je obzvláště užitečné, protože udržuje vlhkost a chrání kořeny rostliny před přehřátím. Když je rostlina zasazena, je třeba ji pravidelně hnojit. Nejlépe je použít organický hnojivý granulát. Hnojení by mělo být provedeno každé dva až tři týdny po dobu celého vegetačního období. Ďáblík bahenní je odolný vůči škůdcům a chorobám, ale může být napadán mšicemi. Pokud jsou mšice zjištěny, je třeba je okamžitě odstranit. Pokud je vše provedeno správně, ďáblík bahenní bude krásnou ozdobou vaší zahrady.

Využití ďáblík bahenní

1. Použití jako okrasná rostlina: Ďáblík bahenní je vyhledávanou okrasnou rostlinou, která se používá k ozdobení zahrad a parků. Rostlina má velké bílé květy, které jsou obklopeny zelenými listy. 2. Použití jako léčivka: Ďáblík bahenní má léčivé účinky a jeho listy se používají k léčbě různých onemocnění, jako je například kašel, astma nebo revmatismus. 3. Použití jako biologický filtr: Ďáblík bahenní se také používá jako biologický filtr, který pomáhá čistit vodu od škodlivých látek. 4. Použití jako potrava pro zvířata: Ďáblík bahenní je také oblíbenou potravou pro různá zvířata, jako jsou například ptáci, ryby nebo hlodavci.

Botanický popis

Ďáblík bahenní je vytrvalá bylina s dlouhými, přímými, často vzpřímenými stonky. Listy jsou vejčité až obvejčité, na bázi srdčité, na okraji zubaté. Květy jsou jednotlivé, bílé, s krátkou trubicí a širokou korunou. Plodem je tobolka. Roste v mokřadech, na březích rybníků a na místech s vyšší vlhkostí. Kvete od června do srpna.

Původ a rozšíření ďáblík bahenní

Ďáblík bahenní je vytrvalá bylina, která roste v mokřadech a bažinách po celé Evropě. Roste také ve Skandinávii, na Sibiři a v severní Americe. Rostlina je původní z Evropy, ale byla rozšířena do jiných oblastí. Ďáblík bahenní je velmi odolný a může růst v místech s nízkou úrovní vody. Rostlina má bílé květy, které se objevují v červnu a červenci. Květy jsou obvykle asi 2 cm velké a mají žluté nebo oranžové středy. Listy jsou zelené a lesklé. Ďáblík bahenní je oblíbenou rostlinou pro vodní zahrady a jeho květy jsou oblíbeným potravinářským surovinám. Rostlina je také využívána jako léčivá rostlina. Ďáblík bahenní je snadno rozmnožitelný a může se šířit samovolně. Rostlina může být také propagována dělením kořenů nebo semeny.
Katalog » Vodní rostliny » ďáblík bahenní