Vyberte stránku

Chmel

Latinský název Humulus japonicus

Popis rostliny

Chmel (Humulus japonicus) je trvalka, která patří do čeledi Cannabaceae. Roste ve formě vysokých keřů, které mohou dosahovat až 3 metry vysoké. Listy jsou eliptického tvaru, mají zaoblené špičky a jsou na spodní straně lehce chlupaté. Květy jsou malé a bílé, sestavené do hroznovitých klasů. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Chmel se používá k výrobě piva, protože jeho semena obsahují látky, které dodávají pivu charakteristickou hořkost.

Jak pěstovat Chmel

Chmel je jednou z nejstarších pěstovaných rostlin. Pochází z Číny a byl pěstován už v době starověkého Řecka. Je to trvalka, která může růst až do výšky 10 metrů. Chmel se pěstuje pro své chmelařské plody, které se používají k výrobě piva. Chmel je snadno pěstovatelný a může být pěstován na otevřeném slunci nebo ve stínu. Má rád půdu s vysokou úrodností a vyžaduje dostatek vlhkosti. Vyžaduje také dostatek živin, jako je draslík, fosfor a dusík. Chmel může být pěstován buď jako samostatná rostlina, nebo ve skupinách. Jeho kořeny jsou velmi silné a mohou se šířit po celém povrchu. Chmel může být také pěstován ve formě keře nebo stromu. Chmel je náročný na péči a vyžaduje pravidelnou zálivku a hnojení. Je také důležité, abyste odstraňovali plevele, které by mohly zabírat živiny. Chmel může být také chráněn před škůdci a chorobami pomocí chemických postřiků. Je důležité, abyste používali vhodné postřiky a dodržovali bezpečnostní opatření.

Využití Chmel

Chmel (Humulus japonicus) je druh rostliny, který se používá pro výrobu piva. Chmel může být také použit jako léčivá rostlina. Může být použit k léčbě nespavosti, úzkosti a deprese. Chmelové listy a semena jsou často používány k léčbě bolesti hlavy a migrén. Chmelové listy mohou být také použity k léčbě kožních problémů, jako je ekzém a akné. Chmelové semínko může být také použito k léčbě žaludečních problémů, jako je zvracení a průjem. Chmelové listy a semena mohou být také použity k léčbě nachlazení a chřipky. Chmelové listy a semena mohou být také použity k léčbě revmatických bolestí. Chmelové listy a semena mohou být také použity k léčbě nadměrného pocení.

Botanický popis

Chmel (Humulus japonicus) je vytrvalá, pnoucí bylina z čeledi konopovitých. Má silné, přímé, dřevité stonky, které se mohou vyšplhat až do výšky 3 metrů. Listy jsou vejčité, s hladkými okraji a na spodní straně s vláknitou bílou vrstvou. Květy jsou žluté a mají 5 lístků. Plody jsou malé, černé, kulaté bobule, které se sklízejí a suší. Chmel je oblíbenou ingrediencí v pivu a některých likérech.

Původ a rozšíření Chmel

Chmel (Humulus japonicus) je druh chmele, který pochází z čeledi Cannabaceae. Jeho původní domovinou je Japonsko, ale dnes se pěstuje po celém světě. Rostlina je oblíbená pro své aromatické a hořké listy, které se používají k výrobě piva. Chmel se také používá jako léčivá rostlina, protože obsahuje mnoho látek, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Chmel se dnes pěstuje po celém světě, včetně Evropy, Severní Ameriky, Austrálie a Asie. V Severní Americe se chmel pěstuje ve státech jako Oregon, Washington, Idaho a Kalifornie. V Austrálii se chmel pěstuje ve státech jako Victoria, New South Wales a Queensland. V Evropě se chmel pěstuje ve státech jako Německo, Rakousko, Švýcarsko, Francie a Velká Británie.