Vyberte stránku

Chmel otáčivý

Latinský název Humulus lupulus

Popis rostliny

Chmel otáčivý je vytrvalá rostlina, která patří do čeledi konopovitých. Má dlouhé, tenké, přímé stonky, které mohou dosahovat délky až 10 metrů. Listy jsou vejčité, srdčité a mají špičaté špičky. Květy jsou zelené až žluté a uspořádány do hroznovitých klasek. Plody jsou malé, černé a obsahují semena. Chmel se používá k výrobě piva a jiných nápojů. Roste nejlépe na slunných místech a ve vlhkém prostředí.

Jak pěstovat Chmel otáčivý

Chmel otáčivý je vytrvalá, přízemní, dřevnatá liana, která může dosahovat délky až 10 metrů. Jeho listy jsou vejčité až eliptické, s hladkým okrajem a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou žluté až oranžové a plodem je černý chmel. Chmel otáčivý můžete pěstovat na slunném místě, ale i ve stínu. Půda by měla být dobře odvodněná a bohatá na živiny. Chmel otáčivý se může pěstovat ve skleníku nebo venku. Před výsadbou chmele otáčivého je nutné připravit půdu. Půdu je třeba zbavit plevele a přidat hnojivo. Poté můžete zasadit sazenice chmele otáčivého do půdy. Chmel otáčivý potřebuje pravidelnou zálivku, aby se udržela vlhkost. Rostlinu je také nutné pravidelně řezat, aby se zabránilo jejímu přemnožení. Chmel otáčivý může být sklízen po celou sezónu. Plody se sklízejí, když jsou suché a černé. Sklizené plody se suší a používají se k výrobě piva.

Využití Chmel otáčivý

Chmel otáčivý je jednou z nejdůležitějších rostlin používaných v pivovarnictví. Chmel se používá k aromatizaci a konzervaci piva. Chmel dodává pivu charakteristickou hořkost a chuť. Kromě toho se chmel také používá k výrobě nápojů, jako je například limonáda s chmelem. Chmel se také používá k výrobě léčivých čajů, které mají blahodárné účinky na trávení a stres. Chmel se také používá k výrobě léčivých olejů a tinktur. Chmel se také používá k výrobě léčivých mastí a krémů, které jsou účinné při léčbě kožních onemocnění.

Botanický popis

Chmel otáčivý je vytrvalá bylina, která může dosahovat výšky až 3 metry. Má dřevnaté, přímé, lysé nebo lehce chlupaté stonky, které se obvykle otáčejí po svém okolí. Listy jsou eliptické až vejčité, s řapíkem a špičatými špičkami. Na spodní straně listů jsou chlupy. Květy jsou zelené až žluté, sestavené do hroznů. Plody jsou černé až hnědé, ve tvaru tobolky. Chmel se používá k výrobě piva a jiných nápojů.

Původ a rozšíření Chmel otáčivý

Chmel otáčivý je druh chmele, který se používá k výrobě piva. Je to jednoletá bylina, která pochází z Evropy a Asie. Byla rozšířena do Severní Ameriky a dalších částí světa. Chmel otáčivý může být nalezen v různých oblastech, od lesů až po louky. Roste ve formě keřů nebo stromů, které mohou dosahovat výšky až 10 metrů. Květy chmele jsou žluté a mají charakteristickou vůni. Plody chmele jsou malé, tvrdé a mají hořkou chuť. Chmel otáčivý se používá k výrobě piva již po tisíce let. Používá se k aromatizaci a chuti piva. Chmel otáčivý je také užitečný pro léčebné účely. Obsahuje látky, které mají protizánětlivé, antioxidační a protirakovinové účinky.
Katalog » Popínavé rostliny » Chmel otáčivý