Vyberte stránku

Chejr sibiřský

Latinský název Erysimum allioni

Popis rostliny

Chejr sibiřský je vytrvalá bylina, která roste do výšky až 60 cm. Má široké, vejčité listy a naťovité květy, které se objevují od června do září. Květy jsou obvykle oranžové, ale mohou být také žluté nebo růžové. Rostlina má ráda slunná stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Je to nenáročná rostlina, která je odolná vůči suchu a mrazu. Je to skvělá volba pro okraje, skalky nebo květinové záhony.

Jak pěstovat Chejr sibiřský

Chejr sibiřský je krásná, nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Je to vytrvalá bylina, která může růst až do výšky 1,2 metru. Má široké listy a květy ve tvaru trubičky, které se objevují od června do září. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -30 stupňů Celsia. Pěstování: Chejr sibiřský můžete pěstovat na slunném nebo polostinném místě. Nejlépe se daří na dobře odvodněné půdě bohaté na živiny. Při výsadbě zvolte místo, kde bude rostlina chráněna před silným větrem. Hnojení a zalévání: Chejr sibiřský potřebuje mírné hnojení. Na jaře je vhodné použít obecný hnojivo pro byliny. V létě je vhodné rostlinu zalévat dvakrát týdně. Škůdci a choroby: Chejr sibiřský je obecně odolný vůči škůdcům a chorobám. Pokud se však objeví škůdci, je vhodné je odstranit ručně nebo použít biologické prostředky. Šíření: Chejr sibiřský se může šířit semeny nebo dělením trsů. Semena se mohou sklízet na podzim a vysévat na jaře. Trsy se mohou dělit na jaře nebo na podzim.

Využití Chejr sibiřský

Chejr sibiřský je vytrvalá bylina, která je často používána jako okrasná rostlina. Jeho květy jsou obvykle žluté nebo oranžové a mohou být použity k ozdobení zahrad, trávníků a okrajů cest. Rostlina je také užitečná pro své léčivé účinky a je obecně považována za léčivou rostlinu. Chejr sibiřský může být použit k léčbě nachlazení, kašle, astmatu, revmatismu a dalších onemocnění. Jeho listy a květy jsou obvykle sušeny a používány ve formě čaje nebo tinktury. Rostlina je také bohatá na vitamíny A, C a E a minerály, jako je draslík, hořčík a vápník. Chejr sibiřský může být také použit jako potravinářská surovina. Jeho listy a květy mohou být použity jako koření nebo do salátů. Květy mohou být také sušeny a použity jako barvivo nebo do dezertů.

Botanický popis

Chejr sibiřský (Erysimum allioni) je trvalka, která patří do čeledi Brassicaceae. Rostlina má vzpřímenou lodyhu, která dosahuje výšky až 1 metru. Listy jsou vejčité až obvejčité, lesklé až matné, s hladkým okrajem. Květy jsou žluté, sestavené do hroznovitých květenství. Plodem je tobolka. Chejr sibiřský se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Roste na suchých, slunných místech, jako jsou skalky, louky a okraje lesů.

Původ a rozšíření Chejr sibiřský

Chejr sibiřský (Erysimum allioni) je druh rostliny z čeledi kapustovitých. Jeho původní oblastí je Sibiř a Střední Asie. Rostlina se vyskytuje ve vyšších nadmořských výškách, od 1000 do 3000 metrů. Chejr sibiřský se dnes vyskytuje po celém světě. Jeho rozšíření se dostalo do Evropy, Severní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu. V Evropě se rostlina vyskytuje ve Francii, Německu, Itálii, Španělsku, Polsku, Maďarsku a dalších zemích. Chejr sibiřský je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se často používá k vytváření živých plotů a keřů. Rostlina má velmi odolné listy, které jsou odolné vůči suchu a mrazu. Květy chejru sibiřského jsou žluté, oranžové nebo růžové. Rostlina je také velmi odolná vůči chorobám a škůdcům.
Katalog » Dvouletky » Chejr sibiřský