Vyberte stránku

černucha setá

Latinský název Nigella sativa

Popis rostliny

Černucha setá (Nigella sativa) je jednoletá bylina s malými, černými semeny. Roste do výšky až 30 cm a má lysé, stříbřité listy. Květy jsou bílé nebo růžové a mají 5 lístků. Semena jsou obalena tenkou černou slupkou. Černucha setá se používá jako koření v mnoha kuchyních po celém světě. Má také léčivé účinky a je součástí mnoha tradičních léčebných systémů. Obsahuje vitamíny, minerály, aminokyseliny a antioxidanty. Používá se k léčbě nachlazení, zažívacích potíží, bolesti hlavy a dalších onemocnění.

Jak pěstovat černucha setá

1. Připravte si půdu: Černucha setá je nenáročná na půdu, ale má ráda dobře odvodněnou, hlubokou a živnou půdu. Před výsevem nebo vysazováním přidejte do půdy kompost nebo jiné organické hnojivo. 2. Vyberte si správné místo: Černucha setá preferuje slunné místo s alespoň částečným stínem. 3. Vysejte semena: Semena černuchy seté se nejčastěji vysévají na jaře, ale mohou se vysévat i později. Semena se vysévají do hloubky asi 1 cm a mírně se zasypou zeminou. 4. Zalévejte: Rostliny černuchy seté potřebují dostatek vody, ale nesmí být přelitá. 5. Řez: Černucha setá může být řezána, aby se udržela ve formě. 6. Sklizeň: Plody černuchy seté jsou sklízeny, když jsou zralé. Můžete je sklízet ručně nebo je můžete sklízet strojně.

Využití černucha setá

1. Léčivé účinky: Černucha setá je známá pro své léčivé účinky, které jsou spojeny s její schopností posilovat imunitní systém, snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zmírňovat bolesti hlavy, zlepšovat trávení a zmírňovat příznaky alergií. 2. Kuchyňské použití: Semena černuchy seté se často používají jako koření v různých kuchyních, zejména v indické, arabské a středovýchodní kuchyni. Může být použita jako samostatné koření nebo jako součást směsi koření. 3. Kosmetické použití: Olej z černuchy seté se často používá v kosmetických produktech, jako jsou šampony, kondicionéry, mýdla a krémy. Jeho výhody pro pokožku zahrnují hydrataci, omlazení a zmírnění podráždění. 4. Zemědělské použití: Semena černuchy seté se často používají jako přírodní pesticidy, protože mají schopnost odpuzovat škůdce. Rostlina také produkuje silice, které pomáhají chránit okolní rostliny před škůdci.

Botanický popis

Černucha setá je jednoletá bylina, která dorůstá výšky až 30 cm. Má silné, přímé, černé stonky s malými, lesklými listy. Květy jsou bílé, modré nebo fialové a mají 5 lístků. Plody jsou malé, černé tobolky, které se skládají z mnoha semínek. Semínka jsou obalena tenkou černou slupkou. Černucha setá je oblíbená pro svou vůni a chuť.

Původ a rozšíření černucha setá

Rostlina černucha setá (Nigella sativa) je jednoletá bylina, která pochází z oblasti Středního východu a severní Afriky. Odtud se rozšířila do Evropy, Asie a Severní Ameriky. Rostlina je oblíbená pro svou chuť a léčivé účinky. Je to jedna z nejstarších pěstovaných rostlin a je součástí mnoha tradičních léčebných systémů. Rostlina je také běžně používána jako koření a je součástí mnoha tradičních jídel.
Katalog » Léčivé rostliny » černucha setá