Vyberte stránku

Břečťan popínavý ‚Profesor Seneta‘

Latinský název Hedera helix 'Profesor Seneta'

Popis rostliny

Břečťan popínavý 'Profesor Seneta' je vytrvalá, popínavá rostlina s tmavě zelenými listy. Listy jsou vejčité až kopinaté, s mírně zaobleným okrajem a na vrcholu mají malou špičku. Na spodní straně listů jsou pokryty bílými chloupky. Rostlina se může dostat do výšky až 3 metry a její kořeny jsou silné a pevné. Břečťan popínavý 'Profesor Seneta' je odolný vůči mrazu až do -15 °C. Je to nenáročná rostlina, která dobře roste na slunných i polostinných místech.

Jak pěstovat Břečťan popínavý ‚Profesor Seneta‘

Břečťan popínavý 'Profesor Seneta' je odolná a nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Je to druh břečťanu s tmavě zelenými listy, které mají jemnou šedou skvrnitost. Rostlina může růst až do výšky 10 metrů a její listy mohou dosáhnout délky až 20 cm. K pěstování břečťanu 'Profesor Seneta' potřebujete slunné až polostinné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. Půda by měla být bohatá na živiny a mírně kyselá. Břečťan se může pěstovat ve skupinách nebo jako solitéra. Břečťan 'Profesor Seneta' je nenáročný na zálivku, ale je důležité, aby byla půda vlhká. V období sucha je třeba rostlinu zalévat alespoň jednou týdně. Je také důležité, abyste rostlinu pravidelně hnojili, aby měla dostatek živin. Břečťan 'Profesor Seneta' je odolný vůči mrazu až do -15 °C. Můžete také použít mulčovací kůru k ochraně kořenů před mrazem. Pokud chcete, aby vaše břečťanová rostlina byla hustá a plná, je třeba ji pravidelně stříhat. Stříhání by mělo být provedeno v období od jara do podzimu.

Využití Břečťan popínavý ‚Profesor Seneta‘

Břečťan popínavý 'Profesor Seneta' je oblíbená rostlina, která se často používá k ozdobení domů a zahrad. Je to vytrvalá liána s tmavě zelenými listy, které mají špičatý tvar. Rostlina může růst až do výšky 10 metrů a je velmi odolná vůči chladu. Břečťan popínavý 'Profesor Seneta' se často používá k zahalení plotů, zdí nebo jiných struktur. Může být také použit k vytvoření zelených stěn nebo záhonů. Rostlina je také vhodná pro pěstování ve skupinách, aby se vytvořil hustý porost. Břečťan popínavý 'Profesor Seneta' je také vhodný pro pěstování v nádobách. Jeho listy jsou velmi dekorativní a mohou být použity k vytvoření zajímavých vzorů. Rostlina je také snadno přizpůsobitelná a může být použita k vytvoření zelených stěn, které jsou vhodné pro interiéry. Břečťan popínavý 'Profesor Seneta' je také velmi odolný vůči škůdcům a chorobám. Jeho listy jsou také velmi odolné vůči slunečnímu záření a vyžadují jen málo údržby.

Botanický popis

Břečťan popínavý 'Profesor Seneta' je trnitá, popínavá rostlina s tmavě zelenými listy. Listy jsou vejčité až kopinaté, s vroubkovaným okrajem a dlouhými řapíky. Rostlina může dosáhnout výšky až 10 metrů. Květy jsou malé, bílé až růžové, sbírané do malých květenství. Plody jsou červené bobule. Břečťan popínavý 'Profesor Seneta' je odolný vůči mrazu až do -20°C. Je to velmi oblíbená rostlina pro použití v zahradách, na balkonech a terasách.

Původ a rozšíření Břečťan popínavý ‚Profesor Seneta‘

Břečťan popínavý ‚Profesor Seneta‘ (Hedera helix 'Profesor Seneta') je hybridní odrůda břečťanu popínavého, která byla vyšlechtěna v Polsku v roce 2001. Tato odrůda byla pojmenována na počest profesora Stanisława Senety, který se zasloužil o rozvoj polského šlechtění rostlin. Tato odrůda je velmi oblíbená pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnou péči. Listy jsou vejčité až eliptické, tmavě zelené s bílými skvrnami. Květy jsou malé, bílé až růžové barvy. Tato odrůda je velmi odolná a může růst v různých podmínkách. Může růst ve stínu i na slunci, ale preferuje polostín. Je odolná vůči mrazu až do -15 °C. Břečťan popínavý ‚Profesor Seneta‘ se šíří po celém světě a je oblíbený pro svůj dekorativní vzhled. Je často používán jako okrasná rostlina pro zdobení plotů, zdí nebo jiných struktur. Je také často používán jako pokojová rostlina.
Katalog » Popínavé rostliny » Břečťan popínavý ‚Profesor Seneta‘