Vyberte stránku

Blatouch bahenní

Latinský název Caltha palustris var. polypetala

Popis rostliny

Blatouch bahenní je druh vytrvalé rostliny z čeledi kopretinovité. Roste ve vlhkých místech, jako jsou bažiny, louky a břehy řek. Má krátkou, masitou lodyhu, která se rozvětvuje do několika větví. Listy jsou vejčité až eliptické, s dlouhým řapíkem a zašpičatělými okraji. Květy jsou bílé, sestavené do kulovitého květenství. Plodem je nažka. Blatouch bahenní kvete od dubna do června.

Jak pěstovat Blatouch bahenní

Blatouch bahenní je vytrvalá rostlina, která se často pěstuje jako okrasná rostlina. Je to nízká, trsnatá rostlina s bílými květy, které kvetou od dubna do června. Rostlina má ráda slunná až polostinná stanoviště a vyžaduje vlhkou, dobře odvodněnou půdu. Pokud chcete pěstovat blatouch bahenní, nejlepším způsobem je vysadit jej v jámě naplněné směsí písku a rašeliny. Před výsadbou byste měli zajistit, aby byla půda dostatečně vlhká. Poté můžete rostlinu vysadit do jámy a zasypat ji zeminou. Blatouch bahenní potřebuje hodně vody, takže je důležité, abyste ji pravidelně zalévali. Můžete také přidat trochu hnojiva, abyste podpořili její růst. Blatouch bahenní je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Je to skvělá volba pro ty, kteří hledají okrasnou rostlinu, která je odolná vůči suchu a mrazu.

Využití Blatouch bahenní

Blatouch bahenní je vytrvalá rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Je to oblíbená volba pro zahradníky, protože má nádherné bílé květy a je velmi odolná. Rostlina může být také využita k ochraně před erozí a zadržování vody. Může být také použita k omezení šíření invazivních druhů rostlin. Blatouch bahenní může být také použit jako potrava pro hospodářská zvířata, jako jsou krávy, ovce a kozy. Rostlina může být také použita k výrobě léčivých čajů a tinktur.

Botanický popis

Blatouch bahenní je vytrvalá bylina, která dosahuje výšky až 30 cm. Má měkké, často zelené, lodyhovité stonky, které se rozvětvují na vrcholu. Listy jsou vejčité, lesklé, s ostře řezanými okraji a jsou uspořádány v přímých řadách po obou stranách stonku. Květy jsou bílé, sestavené do kulovitých hroznů, které se objevují na vrcholu stonků. Plodem je černá bobule. Rostlina má ráda vlhké, bahnité půdy a často roste v blízkosti vodních toků.

Původ a rozšíření Blatouch bahenní

Blatouch bahenní (Caltha palustris var. polypetala) je druh rostliny z čeledi ranunculaceae. Pochází ze severní Evropy a Asie, kde je běžným druhem. Roste v mokřadech, na okrajích rybníků a jezer, v nížinách a na březích řek. Rostlina byla představena do Severní Ameriky v 19. století a od té doby se rozšířila do mnoha oblastí. Je to oblíbená okrasná rostlina, která se často používá k ozdobení zahrad a parků. Roste dobře ve vlhkých oblastech, kde je dostatek vody. Blatouch bahenní je velmi odolná rostlina a může růst v různých podmínkách. Je to trvalka, která může růst až do výšky 1 metru. Má širokou škálu barev, od bílé po fialovou. Květy jsou malé a mají 5 lístků. Listy jsou vejčité až eliptické a mohou dosahovat délky až 15 cm. Blatouch bahenní je oblíbenou rostlinou pro svou odolnost a snadnou údržbu. Je to nenáročná rostlina, která může růst v různých podmínkách. Je to vynikající volba pro ty, kteří hledají nenáročnou rostlinu, která je schopná přežít v různých podmínkách.
Katalog » Vodní rostliny » Blatouch bahenní