Vyberte stránku

Bazalka pravá ‚Lime‘

Latinský název Ocimum basilicum 'Lime'

Popis rostliny

Bazalka pravá ‚Lime‘ (Ocimum basilicum 'Lime') je vytrvalá bylina, která může dosahovat výšky až 30 cm. Listy jsou vejčité, lesklé, zelené s jemně světle zelenými skvrnami. Květy jsou malé, bílé nebo růžové. Rostlina má silnou citronovou vůni a chuť. Je to oblíbená ingredience v italské kuchyni. Je to také velmi oblíbená rostlina pro pěstování doma, protože je snadno pěstitelná a má nádhernou vůni.

Jak pěstovat Bazalka pravá ‚Lime‘

Bazalka pravá ‚Lime‘ je jednou z mnoha odrůd bazalky, která je oblíbená pro svůj intenzivní citrusový aroma a chuť. Tento druh bazalky je snadno pěstovatelný a může se pěstovat v interiéru i venku. Pěstování: 1. Vyberte si pro pěstování bazalky místo, které je slunné až polostinné. Bazalka pravá ‚Lime‘ potřebuje hodně slunce, aby se dobře rozvíjela. 2. Připravte si půdu. Bazalka pravá ‚Lime‘ potřebuje půdu s dobrou drenáží a kyselou až neutrální reakcí. 3. Sázejte semena bazalky do půdy na hloubku asi 1 cm. 4. Zalévejte bazalku pravidelně, ale ne příliš často. 5. Hnojte bazalku každé 2-3 týdny. 6. Sklízejte listy bazalky, když jsou plně rozvinuté. 7. Udržujte bazalku pravou ‚Lime‘ od plevelu a chráněte ji před škůdci.

Využití Bazalka pravá ‚Lime‘

Bazalka pravá ‚Lime‘ (Ocimum basilicum 'Lime') se může využít jako léčivá rostlina, kuchyňská bylinka a dekorace. Léčivé využití: Bazalka pravá ‚Lime‘ je bohatá na vitamíny a minerály, které mají blahodárný účinek na lidské zdraví. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům, které poškozují buňky. Má také antibakteriální a antifungální účinky, které pomáhají bojovat proti infekcím. Může také pomoci snížit hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Kuchyňské využití: Bazalka pravá ‚Lime‘ je oblíbenou kuchyňskou bylinkou. Jeho citrusová chuť dodává jídlům lehkou svěžest. Může být použita do salátů, omáček, polévek, těstovin, rybích pokrmů nebo do zeleninových jídel. Dekorativní využití: Bazalka pravá ‚Lime‘ je také nádhernou dekorací. Jeho zelené listy s jasně žlutými skvrnami jsou velmi dekorativní. Může být použita jako okrasná rostlina v květináčích nebo ve venkovních zahradách.

Botanický popis

Bazalka pravá 'Lime' je vytrvalá bylina s hustou, kompaktní habitou. Její stonky jsou silné a vzpřímené, dosahující výšky až 30 cm. Listy jsou vejčité, lesklé, zelené až světle žluté barvy. Květy jsou bílé nebo růžové a mají 4-5 tyčinek. Plody jsou malé tobolky. Rostlina má intenzivní citrusovou vůni. Bazalka pravá 'Lime' je odolná vůči suchu a mrazu. Nejlépe roste na slunném stanovišti s dobře odvodněnou půdou. Je to nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje a množí. Je vhodná pro pěstování v nádobách i na zahradě.

Původ a rozšíření Bazalka pravá ‚Lime‘

Bazalka pravá ‚Lime‘ (Ocimum basilicum 'Lime') je hybridní odrůda bazalky pravé, která pochází z jižní Asie. Je to jedna z nejčastěji pěstovaných odrůd bazalky a je velmi oblíbená pro svou výraznou limetkovou vůni. Bazalka pravá ‚Lime‘ se dnes pěstuje po celém světě. Je to oblíbená rostlina pro pěstování v zahradách, na balkonech a terasách. Je také často používána v kuchyni jako koření.
Katalog » Léčivé rostliny » Bazalka pravá ‚Lime‘