Vyberte stránku

Bazalka pravá ‚Compact‘

Latinský název Ocimum basilicum 'Compact'

Popis rostliny

Bazalka pravá ‚Compact‘ (Ocimum basilicum 'Compact') je trvalka, která může dosahovat výšky až 30 cm. Listy jsou tmavě zelené, lesklé a vejčité. Květy jsou malé, bílé nebo růžové a objevují se po celé léto. Tato odrůda je velmi nenáročná na péči a je vhodná pro pěstování v nádobách. Je to oblíbená rostlina pro svou vůni a chuť, kterou dodává do jídel.

Jak pěstovat Bazalka pravá ‚Compact‘

Bazalka pravá ‚Compact‘ je vytrvalá bylina, která patří do čeledi Lamiaceae. Tato rostlina je oblíbená pro svou vůni a chuť, kterou dodává jídlu. Její listy jsou zelené a mohou dosahovat délky až 10 cm. Pěstování bazalky pravé ‚Compact‘ je snadné a je vhodná pro pěstování v nádobách i na zahradě. Nejlépe se daří na slunném místě s dobře odvodněnou půdou. Rostlina potřebuje hodně vody, ale nesmí být přelitá. Pro nejlepší růst bazalky pravé ‚Compact‘ je nutné ji pravidelně řezat. To umožní rostlině růst hustěji a dává jí také více listů. Také je nutné odstraňovat všechny staré a poškozené listy. Bazalka pravá ‚Compact‘ je náchylná k některým chorobám, jako je například plísňová hniloba. Proto je důležité, abyste pravidelně kontrolovali rostlinu a odstraňovali poškozené listy. Pokud se objeví příznaky choroby, je nutné rostlinu ošetřit fungicidním postřikem.

Využití Bazalka pravá ‚Compact‘

Bazalka pravá ‚Compact‘ je vysoce dekorativní odrůda bazalky, která se často používá jako okrasná rostlina. Její kompaktní růstový způsob a jemné listy jsou ideální pro použití v květináčích nebo truhlících. Tato odrůda bazalky je také velmi oblíbená pro svou chuť. Jeho listy jsou velmi aromatické a mohou být použity ve vaření, jako je pesto nebo saláty. Může být také použit jako koření na pizzu nebo do omáček. Bazalka pravá ‚Compact‘ je také často používána v léčitelství. Jeho listy jsou bohaté na vitamíny A a C a mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Může být také použit k léčbě nachlazení, bolesti hlavy a dalších onemocnění.

Botanický popis

Bazalka pravá 'Compact' je středně vysoká, trsnatá bylina s hustou, kompaktní habitou. Její listy jsou vejčité až eliptické, lesklé, tmavě zelené barvy s bílými skvrnami. Květy jsou malé, bílé nebo růžové. Rostlina dorůstá do výšky 30-50 cm a má šířku 15-20 cm. Je to jednoletá rostlina, která je velmi odolná vůči chorobám. Je to oblíbená rostlina pro pěstování v květináčích, protože její kompaktní habitus umožňuje snadnou údržbu.

Původ a rozšíření Bazalka pravá ‚Compact‘

Bazalka pravá ‚Compact‘ (Ocimum basilicum 'Compact') je odrůda bazalky pravé, která pochází z jižní Asie. Tato odrůda byla vyšlechtěna pro svou nízkou, kompaktní rostlinu, která je ideální pro pěstování ve sklenících nebo na terasách. Rostlina má silnou vůni a je oblíbená pro své léčivé účinky. Bazalka pravá ‚Compact‘ se dnes pěstuje po celém světě. Je to oblíbená rostlina pro pěstování v domácnostech, restauracích a zahradách. Rostlina je také často používána v kuchyni, protože její listy a semena jsou velmi aromatické.
Katalog » Léčivé rostliny » Bazalka pravá ‚Compact‘