Vyberte stránku

Banánovník

Latinský název Musa velutina

Popis rostliny

Banánovník (Musa velutina) je tropická rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie. Může dorůstat až do výšky 8 metrů a má široké, zelené listy. Květy jsou bílé s růžovými skvrnami. Plody jsou ve tvaru banánu, mají šedou slupku a jsou sladké a měkké. Banánovník potřebuje teplo a vlhko, aby se mohl dobře dařit. Je to nenáročná rostlina a může být pěstována v domácích zahradách.

Jak pěstovat Banánovník

1. Vyberte si vhodné místo pro pěstování banánovníku. Banánovník potřebuje slunné místo s dostatkem světla a tepla. Ideální je místo, kde bude mít banánovník alespoň 6 hodin denně přímého slunečního svitu. 2. Zvolte vhodnou půdu. Banánovník potřebuje kyselou, dobře odvodněnou půdu s pH mezi 5,5 a 6,5. Přidejte do půdy kompost nebo rašelinu, abyste zlepšili její strukturu. 3. Připravte si zálivku. Banánovník potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitý. Zalévejte ho každý den nebo každé dva dny, aby se půda udržovala vlhká, ale ne mokrá. 4. Hnojte banánovník. Banánovník potřebuje hnojit každé dva týdny po dobu růstu. Použijte hnojivo s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku. 5. Ošetřujte banánovník. Banánovník potřebuje pravidelnou péči, aby byl zdravý a silný. Každý týden jej prohlédněte a odstraňte veškeré choroboplodné zárodky. 6. Řezte banánovník. Banánovník je nutné pravidelně řezat, aby byl zdravý a silný. Řezy by měly být provedeny nad úrovní listů a měly by být provedeny pouze na zdravých částech rostliny.

Využití Banánovník

Banánovník (Musa velutina) je vytrvalá tropická rostlina, která se používá k výrobě banánů. Banány jsou bohaté na vitamíny, minerály a další živiny, které jsou pro lidské zdraví nezbytné. Banánovník se také používá k výrobě ovoce, které může být konzumováno čerstvé nebo sušené. Kromě toho se banánovník používá k výrobě potravin, jako je banánový krém, banánové muffiny a banánové palačinky. Rostlina se také používá k výrobě léčivých přípravků, které se používají k léčbě různých onemocnění, jako je astma, anémie a další. Banánovník se také používá k výrobě biopaliva, které může být použito k pohonu motorů. Rostlina se také používá k výrobě dekorativních prvků, jako jsou květiny a listy, které se používají k ozdobení interiérů.

Botanický popis

Banánovník (Musa velutina) je trsnatá, stálezelená rostlina s vysokými, až 3 metry vysokými, lodyhami. Listy jsou dlouhé až 1,5 metru a široké až 30 cm. Na konci listu se nachází špička. Listy jsou zelené až světle zelené barvy. Květy jsou bílé až růžové barvy a mají 6 tyčinek. Plody jsou ve tvaru banánu, mají žlutou nebo oranžovou barvu a jsou dlouhé až 20 cm. Plody jsou sladké a mají dužinu, která je bílá nebo žlutá. Banánovník je původem z jihovýchodní Asie a jeho plody jsou oblíbenou potravinou.

Původ a rozšíření Banánovník

Banánovník (Musa velutina) je druh banánu, který pochází z tropického a subtropického Asie. Jeho původní oblasti jsou v jihovýchodní Asii, včetně Thajska, Malajsie, Indonésie, Filipín a Číny. Rostlina se nyní rozšířila do mnoha dalších oblastí, včetně Střední Ameriky, Karibiku, Austrálie a Nového Zélandu. Banánovník je oblíbenou rostlinou pro jeho snadnou péči a chutné plody. Je to také oblíbená rostlina pro její dekorativní účely, protože má velké, barevné listy a květy.
Katalog » Exotické rostliny » Banánovník