Vyberte stránku

Balmín metlatý

Latinský název Leptospermum scoparium

Popis rostliny

Balmín metlatý je stálezelený keř nebo malý strom, který dosahuje výšky až 4 m. Listy jsou vejčité až eliptické, lesklé, tmavě zelené barvy, na vrcholu zašpičatělé, délka listů je 2-3 cm. Květy jsou bílé, s červenými skvrnami, uspořádané do květenství, které se skládá z 5-7 květů. Květy kvetou od jara do léta. Plody jsou červené, vejčité bobule, které obsahují jedno semeno. Balmín metlatý je oblíbenou dekorativní rostlinou, která se používá k vytváření živých plotů, keřů a stromů. Rostlina je odolná vůči suchu a mrazu a je schopná růst na různých typech půd.

Jak pěstovat Balmín metlatý

Balmín metlatý je stálezelený keř, který pochází z Nového Zélandu. Jeho listy jsou vejčité až oválné a má růžové květy. Rostlina je velmi odolná a snadno se pěstuje. 1. Vyberte si vhodné místo pro pěstování. Balmín metlatý potřebuje slunné místo s dobrou drenáží. 2. Připravte půdu. Balmín metlatý preferuje hlinitou půdu s pH mezi 5,5 a 6,5. 3. Sázejte rostlinu. Balmín metlatý můžete sázet buď ze semínek nebo z řízků. Semínka vysévejte na povrch půdy a lehce je zasypte. Řízky zasaďte do hloubky asi 3 cm. 4. Zalévejte rostlinu. Balmín metlatý potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitý. 5. Hnojte rostlinu. Balmín metlatý potřebuje pravidelné hnojení, aby mohl správně růst. 6. Štípání. Balmín metlatý by měl být štípán každý rok, aby se udržel jeho tvar. 7. Ošetřujte rostlinu. Balmín metlatý je náchylný k chorobám a škůdcům, proto je důležité ho pravidelně kontrolovat a ošetřovat.

Využití Balmín metlatý

Balmín metlatý je využíván jako okrasná rostlina, která je oblíbená pro své krásné květy a listy. Je to také užitečná rostlina pro zahradníky, protože je odolná vůči škůdcům a chorobám. Může být použit jako živý plot nebo jako součást zahradního designu. Rostlina může být také využita jako léčivá rostlina. Listy balmínu metlatého jsou bohaté na éterické oleje, které mají antiseptické, protizánětlivé a analgetické účinky. Tyto účinky jsou užitečné při léčbě různých kožních onemocnění, jako je ekzém a akné. Kromě toho může být balmín metlatý také využit jako potravinářská surovina. Jeho listy a květy se často používají jako koření a dochucovadlo.

Botanický popis

Balmín metlatý (Leptospermum scoparium) je vytrvalá, stálezelená keřovitá rostlina s výškou od 0,5 do 5 m. Listy jsou vejčité až kopinaté, na vrcholu zašpičatělé, na okraji zubaté, na líci lesklé, na rubu matné. Květy jsou bílé, často růžové nebo šarlatové, sestavené do kulovitých hroznů. Plody jsou červené, vejčité bobule. Balmín metlatý je původem z Nového Zélandu, Austrálie a jihovýchodní Asie. Roste ve vlhkých lesích, na skalnatých svazích a na březích řek.

Původ a rozšíření Balmín metlatý

Balmín metlatý (Leptospermum scoparium) je stálezelený keř nebo malý strom, který pochází z Nového Zélandu a Austrálie. Rostlina je také známá jako manuka nebo mānuka. Balmín metlatý je oblíbenou dekorativní rostlinou, která se často používá v zahradách a parkových úpravách. Balmín metlatý je rozšířený po celém Novém Zélandu a Austrálii. Rostlina je také oblíbená v Severní Americe, Evropě a Asii. V Severní Americe se balmín metlatý často pěstuje v zahradách a parkových úpravách. Rostlina je také oblíbená pro svou schopnost rychle růst a odolávat suchu. Balmín metlatý je také oblíbenou medicínskou rostlinou. Rostlina obsahuje látky, které mají protizánětlivé, antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Rostlina se často používá k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém a akné. Rostlina se také často používá k léčbě nachlazení a dalších respiračních onemocnění.
Katalog » Léčivé rostliny » Balmín metlatý