Vyberte stránku

Anona

Latinský název Annona glabra

Popis rostliny

Anona je tropická rostlina, která pochází z Jižní Ameriky. Má vysokou, štíhlou lodyhu, která může dosáhnout až 5 metrů výšky. Listy jsou velké, vejčité a mají tmavě zelenou barvu. Květy jsou bílé a mají šest okvětních lístků. Plody jsou kulaté až vejčité, mají hladkou kůži a jsou oranžové nebo žluté barvy. Mají sladkou chuť a mohou být konzumovány syrové nebo použity k výrobě džemů, šťáv a ovocných koláčů.

Jak pěstovat Anona

Anona je tropická rostlina, která může být pěstována v interiéru nebo venku. Je to nenáročná rostlina, která může růst ve stínu nebo na slunci. Pěstování Anony: 1. Vyberte si pro ni vhodné místo. Anona může růst ve stínu nebo na slunci. 2. Připravte zeminu. Anona potřebuje dobře odvodněnou, hlubokou a živnou půdu. 3. Sázejte semena. Semena můžete sázet přímo do země nebo je můžete nejdříve vysít do květináčů. 4. Zalévejte rostlinu. Anona potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitá. 5. Hnojte rostlinu. Anona potřebuje hnojivo s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku. 6. Ošetřujte rostlinu. Anona může trpět škůdci a chorobami, takže ji musíte pravidelně kontrolovat a ošetřovat. 7. Sklízejte plody. Plody Anony jsou velmi chutné a můžete je sklízet, když jsou zralé.

Využití Anona

Anona glabra, také známá jako guanábana, je tropická rostlina s mnoha využitími. Jeho plody jsou bohaté na vitamíny a minerály, které jsou prospěšné pro lidské zdraví. Plody Anony glabry se často používají k výrobě džusů, šťáv, nápojů, sorbetů a dalších sladkostí. Kromě toho se listy a kořeny Anony glabry používají v tradiční medicíně k léčbě různých onemocnění, včetně průjmu, zánětu střev, revmatismu, astmatu a dalších. Listy Anony glabry se také používají k přípravě čaje, který se užívá k léčbě nespavosti a migrény. Rostlina Anona glabra má také antioxidační účinky, které mohou pomoci bojovat proti volným radikálům a chránit před rakovinou.

Botanický popis

Anona je stálezelený keř nebo malý strom s výškou až 8 m. Listy jsou vejčité, lesklé, tmavě zelené a mají 5-9 laloků. Květy jsou bílé, s 5 lístky a vyrůstají na koncích větví. Plody jsou kulaté, červené nebo žluté, s hladkou slupkou a dužnatou, sladkou dužinou. Semena jsou černá a tvrdá. Rostlina má ráda slunné stanoviště a vlhkou půdu.

Původ a rozšíření Anona

Anona glabra je tropická rostlina, která pochází z oblastí Jižní Ameriky. Její domovinou je Brazílie, Kolumbie, Peru a Venezuela. Rostlina se také vyskytuje v některých částech Střední Ameriky, jako jsou Guatemala, Honduras a El Salvador. Rostlina se rozšířila do dalších oblastí, jako je Karibik, Afrika, Asie a Austrálie. V Karibiku se Anona glabra pěstuje na mnoha místech, včetně Kuby, Jamajky, Dominikánské republiky, Haiti a Trinidadu a Tobaga. V Africe se rostlina pěstuje ve většině zemí, včetně Nigérie, Ghany, Kamerunu, Pobřeží slonoviny a Angoly. V Asii se Anona glabra pěstuje v Indii, Thajsku, Vietnamu, Filipínách, Malajsii, Indonésii, Singapuru a na Srí Lance. V Austrálii se rostlina pěstuje v Queenslandu a Novém Jižním Walesu.