Vyberte stránku

Akebie pětičetná

Latinský název Akebia quinata

Popis rostliny

Akebie pětičetná je vytrvalá, opadavá liána s dlouhými, přímými, tmavě zelenými lodyhami, které mohou dosahovat délky až 10 metrů. Listy jsou vejčité až eliptické, na vrcholu zašpičatělé, s 5-7 lístky. Květy jsou malé, bílé až růžové, sestavené do květenství. Plody jsou červené, vejčité bobule o velikosti až 3 cm. Rostlina kvete od dubna do června a plody dozrávají v září. Akebie pětičetná je nenáročná na půdu a může růst ve stínu i na slunci. Je to vynikající živý plot nebo popínavá rostlina pro zdobení pergol a teras.

Jak pěstovat Akebie pětičetná

Akebia pětičetná je vytrvalá liána, která může růst až do délky 10 metrů. Je to nenáročná rostlina, která může být pěstována ve většině oblastí. 1. Vyberte si pro pěstování Akebie pětičetné místo s dostatkem slunečního svitu. Rostlina potřebuje alespoň 4 hodiny slunečního svitu denně. 2. Připravte půdu. Akebie pětičetná preferuje lehkou, propustnou půdu s pH mezi 5,5 a 7,5. Pokud je půda příliš těžká, můžete ji zředit přidáním rašeliny nebo kompostu. 3. Sázejte semena Akebie pětičetné na jaře nebo na podzim. Semena se sází do hloubky 1 cm a je nutné je zalít. 4. Udržujte půdu vlhkou. Akebie pětičetná potřebuje dostatek vody, aby se cítila dobře. Zalévejte ji alespoň jednou týdně. 5. Hnojte Akebii pětičetnou každé dva týdny. Můžete použít univerzální hnojivo nebo hnojivo určené pro liány. 6. Řežte Akebii pětičetnou, abyste ji udrželi ve správném tvaru. Řez by měl být prováděn na jaře, aby se rostlina mohla správně vyvíjet. 7. Chraňte Akebii pětičetnou před škůdci a chorobami. Pokud objevíte škůdce nebo příznaky choroby, okamžitě je odstraňte.

Využití Akebie pětičetná

Akebie pětičetná je vytrvalá rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Její listy jsou zelené a lesklé a mohou být použity k ozdobení zahrad a parků. Květy jsou bílé nebo růžové a plody jsou malé, tmavě fialové bobule. Akebie pětičetná může být také použita jako léčivá rostlina. Listy a kořeny jsou používány k léčbě nachlazení, bolesti hlavy a dalších onemocnění. Plody mohou být také použity k výrobě sirupu nebo džemu. Akebie pětičetná může být také použita jako potravinářská rostlina. Plody mohou být konzumovány syrové nebo použity k výrobě džemů, šťáv a dalších produktů. Listy mohou být také použity jako zelenina. Akebie pětičetná může být také použita jako rostlina pro ochranu půdy. Jeho kořeny jsou silné a mohou pomoci udržet půdu na svém místě a chránit ji před erozí.

Botanický popis

Akebie pětičetná je stálezelený opadavý keř, který může dosahovat výšky až 4 metry. Listy jsou vejčité, dlouhé až 20 cm, na okraji zubaté a na vrcholu zašpičatělé. Květy jsou fialové, sestavené do 5četných květenství. Plodem je fialová bobule, která se skládá z 5 semen. Rostlina má ráda slunná až polostinná stanoviště a mírně vlhkou půdu.

Původ a rozšíření Akebie pětičetná

Akebie pětičetná je stálezelená liána pocházející z čeledi Lardizabalaceae. Je to druh, který se vyskytuje v jihovýchodní Asii, včetně Japonska, Číny a Koreje. Rostlina byla poprvé popsána v roce 1845 japonským botanikem Yosinobu Makino. Akebie pětičetná se dnes široce pěstuje po celém světě. Je oblíbená pro svou dekorativní hodnotu a je často vysazována v parcích, na zahradách a na okrajích cest. Rostlina je také oblíbená pro své plody, které mohou být konzumovány syrové nebo přidány do různých jídel. Akebie pětičetná je náročná na péči a vyžaduje vlhkou, dobře odvodněnou půdu. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -25 ° C. Může růst ve stínu nebo ve slunci.
Katalog » Popínavé rostliny » Akebie pětičetná