Vyberte stránku

Akebie pětičetná ‚Variegata‘

Latinský název Akebia quinata 'Variegata'

Popis rostliny

Akebie pětičetná ‚Variegata‘ (Akebia quinata 'Variegata') je vytrvalá, popínavá rostlina s tmavozelenými listy, které jsou na okrajích lehce zvlněné a na vrcholu mají bílé skvrny. Kvete během jara v měsíci dubnu až květnu s nádhernými, fialovými květy. Po odkvětu se objevují plody ve tvaru hrušky, které jsou červené nebo fialové. Rostlina může dosáhnout výšky až 5 metrů a je vhodná pro použití jako živý plot nebo jako okrasná rostlina.

Jak pěstovat Akebie pětičetná ‚Variegata‘

Akebie pětičetná 'Variegata' je dekorativní rostlina, která se vyznačuje svými štíhlými stonky a zajímavými listy. Roste do výšky 3-5 metrů a má ráda slunné až polostinné stanoviště. Je to vytrvalá rostlina, která může být pěstována jak ve skupinách, tak i samostatně. Pěstování: 1. Akebie pětičetná 'Variegata' potřebuje slunné až polostinné stanoviště s dobře odvodněnou půdou. 2. Před výsadbou je nutné půdu dobře prokypřit a přidat do ní kompost nebo rašelinu. 3. Vysaďte rostlinu do hloubky asi 30 cm a ujistěte se, že kořeny jsou dobře pokryty půdou. 4. Zalévejte rostlinu pravidelně, aby byla půda vlhká, ale ne mokrá. 5. Každoročně přihnojujte rostlinu kompostem nebo hnojivem na okrasné rostliny. 6. Prořezávejte rostlinu po skončení kvetení, abyste podpořili její růst. 7. Chraňte rostlinu před mrazem a silným větrem.

Využití Akebie pětičetná ‚Variegata‘

Akebie pětičetná ‚Variegata‘ je vytrvalá rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Její listy jsou bílé a šedé s tmavými skvrnami, což jí dodává zajímavý vzhled. Rostlina může růst až do výšky 3 metrů a má krásné fialové květy. Akebie pětičetná ‚Variegata‘ je vhodná pro použití ve většině zahradních projektů. Může být použita jako okrasná rostlina nebo jako živý plot. Může být také použita jako solitérní strom nebo keř. Akebie pětičetná ‚Variegata‘ je také vhodná pro použití v zahradních oblastech, kde je potřeba zastínění. Jeho listy poskytují stín a ochranu před sluncem. Akebie pětičetná ‚Variegata‘ je také velmi odolná vůči chorobám a škůdcům, což ji činí vhodnou volbou pro zahradníky, kteří hledají nenáročnou rostlinu.

Botanický popis

Akebie pětičetná ‚Variegata‘ (Akebia quinata 'Variegata') je stálezelená, popínavá dřevina s vytrvalými, dlouhými, pětičetnými listy. Listy jsou vejčité až eliptické, na vrcholu zašpičatělé, na okrajích zubaté a na vrchu i na rubu světle zelené s bílými skvrnami. Květy jsou drobné, bílé až růžové, uspořádané do květenství. Plody jsou červené, vejčité bobule o velikosti 2-3 cm. Rostlina může dosahovat výšky až 5 metrů.

Původ a rozšíření Akebie pětičetná ‚Variegata‘

Akebie pětičetná ‚Variegata‘ (Akebia quinata 'Variegata') je vytrvalá rostlina, která pochází z částí jihovýchodní Asie, jako je Čína, Japonsko a Korea. Rostlina se odtud rozšířila do dalších částí světa, včetně Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. Akebie pětičetná ‚Variegata‘ je oblíbená pro svou dekorativní vzhled. Je to vytrvalá rostlina s vícebarevnými listy, které jsou šedozelené s bílými skvrnami. Kvete bílými květy, které se objevují na jaře a léto. Rostlina může dosáhnout výšky až 3 metry a má ráda slunná až polostinná stanoviště. Je to nenáročná rostlina, která je odolná vůči mrazu až do -15 °C.
Katalog » Popínavé rostliny » Akebie pětičetná ‚Variegata‘