Vyberte stránku

Akebie pětičetná ‚Silver Bells‘

Latinský název Akebia quinata 'Silver Bells'

Popis rostliny

Akebie pětičetná ‚Silver Bells‘ je vytrvalá, popínavá rostlina s tmavě zelenými listy. Její květy jsou malé, bílé a voní po jahodách. Kvete od dubna do června a plody se objevují v srpnu až září. Plody jsou dlouhé, tenké a lesklé, mají tmavě fialovou barvu a chutnají jako sladká jahoda. Rostlina může růst až do výšky 8 metrů a je ideální pro použití jako živý plot nebo jako okrasná rostlina.

Jak pěstovat Akebie pětičetná ‚Silver Bells‘

Akebia quinata 'Silver Bells' je stálezelená liana, která může dosáhnout délky až 10 metrů. Je to nenáročná rostlina, která se dobře hodí do zahrad s omezeným prostorem. 1. Vyberte si pro pěstování Akebie vhodné místo. Měla by být umístěna na slunném místě s dostatkem prostoru pro růst. 2. Připravte půdu. Půda by měla být vlhká, propustná a bohatá na živiny. Pokud je půda příliš suchá nebo příliš kyselá, můžete ji vylepšit přidáním kompostu nebo rašeliny. 3. Sázejte Akebii. Můžete ji sázet buď ve skupině nebo jako solitérní rostlinu. 4. Pečujte o Akebii. Udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Zalévejte ji jednou týdně, aby byla dostatečně hydratovaná. 5. Hnojte Akebii. Každé dva týdny ji hnojte organickým hnojivem. 6. Řežte Akebii. Pro udržení jejího tvaru a zabránění přemnožení je nutné ji občas řezat. 7. Chraňte Akebii před chorobami a škůdci. Pravidelně ji kontrolujte a pokud je napadena chorobou nebo škůdci, okamžitě ji ošetřete.

Využití Akebie pětičetná ‚Silver Bells‘

Akebie pětičetná ‚Silver Bells‘ je vytrvalá, lehce rostoucí liána, která se často používá jako okrasná rostlina. Její květy jsou bílé a voní po medu. Rostlina může růst až do výšky 10 metrů a je obzvláště dekorativní, když je umístěna na opěrné stěny nebo ploty. Akebie pětičetná ‚Silver Bells‘ se může použít k ozdobení zahrad, teras, balkonů, zahradních zídek nebo jako živý plot. Může být také použita k vytvoření zelených stěn nebo stínících záhonů. Je to také skvělá volba pro pěstování ve skalních zahradách nebo v blízkosti vodních ploch. Akebie pětičetná ‚Silver Bells‘ je také velmi odolná vůči chorobám a škůdcům, což ji činí skvělou volbou pro ty, kteří hledají nenáročnou rostlinu. Je to také skvělá volba pro ty, kteří hledají rostlinu, která bude produkovat krásné květy po celé léto.

Botanický popis

Akebie pětičetná ‚Silver Bells‘ je vytrvalá, popínavá rostlina s dřevnatými lodyhami. Dorůstá do délky až 10 metrů. Listy jsou střídavé, vejčitého tvaru, s bílým lemováním. Květy jsou malé, bílé až růžové, s 5 lístky. Plody jsou červené, vejčité bobule, které dosahují velikosti až 3 cm. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -20°C. Preferuje slunná až polostinná stanoviště s dobře propustnou, vlhkou půdou.

Původ a rozšíření Akebie pětičetná ‚Silver Bells‘

Akebie pětičetná 'Silver Bells' je kříženec mezi Akebií quinata a Akebií trifoliata. Tato rostlina pochází z Japonska a Číny a byla vyšlechtěna v Japonsku v roce 1875. Tato rostlina se rychle rozšířila do celého světa a je oblíbená pro svou nádhernou vůni a světle modré květy. Roste dobře ve stínu a je odolná vůči mrazu. Je to oblíbená okrasná rostlina, která se používá k ozdobení zahrad, parků a jiných veřejných prostor. Akebie pětičetná 'Silver Bells' je také oblíbená pro svou schopnost rychle růst a vytvářet husté živé ploty. Může být také použita jako popínavá rostlina, která se může použít k ozdobení pergol a teras.
Katalog » Popínavé rostliny » Akebie pětičetná ‚Silver Bells‘