Vyberte stránku

Zimolez

Latinský název Lonicera × tellmanniana

Popis rostliny

Zimolez je hybridní druh rostliny z čeledi růžovitých. Je to stálezelená keříčková rostlina, která může dosahovat výšky až 1,5 metru. Listy jsou tmavě zelené, vejčité až eliptické, s lesklým povrchem. Květy jsou bílé nebo žluté, s modrými skvrnami na okraji. Plody jsou malé, červené bobule. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -20 °C. Nejlépe se jí daří na slunných až polostinných stanovištích, na dobře odvodněných, humózních půdách. Zimolez je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se často používá k vytváření živých plotů.

Jak pěstovat Zimolez

Zimolez je hybridní odrůda lonicery, která je oblíbená pro své nádherné květy a listy. Je to stálezelená rostlina, která může růst až do výšky 3 metrů. Je to vytrvalá rostlina, která může být pěstována v kontejnerech nebo ve volné půdě. Pěstování zimolezu je snadné a je vhodný pro začátečníky. Nejprve je třeba vybrat vhodné místo pro pěstování. Zimolez preferuje slunné až polostinné místo s dobře odvodněnou půdou. Můžete ho pěstovat ve volné půdě nebo v kontejneru. Když je vybrané místo, je třeba připravit půdu. Půda by měla být hluboká, štěrkovitá a bohatá na živiny. Můžete přidat kompost nebo hnojivo, abyste zajistili, že rostlina bude mít dostatek živin. Poté můžete zasadit sazenici nebo rozmnožit zimolez řízky. Když je rostlina zasazena, je třeba ji pravidelně zalévat. Zimolez potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitý. Kromě zalévání je třeba pravidelně řezat zimolez, aby se udržel jeho tvar a zabránilo se přemnožení. Rostlina také potřebuje pravidelnou přihnojování, aby měla dostatek živin. Pokud se o zimolez správně staráte, můžete se těšit na nádherné květy a listy po celý rok.

Využití Zimolez

Zimolez je druh rostliny, který se používá jako okrasná rostlina. Jeho květy jsou velmi dekorativní a mohou být využity k ozdobení zahrad, parků nebo dalších venkovních prostor. Květy zimolezu jsou také často používány k výrobě květinových aranžmá. Rostlina může být také použita k vytvoření živého plotu nebo ke zkrášlení okrajů cest. Zimolez je také užitečný pro ochranu před slunečním zářením a může být použit k vytvoření stínu. Rostlina je také užitečná pro zlepšení kvality půdy, protože je schopna absorbovat toxické látky z půdy.

Botanický popis

Zimolez (Lonicera × tellmanniana) je vytrvalá, opadavá keřovitá rostlina s hustou korunou. Dorůstá výšky až 2 metry. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, na líci světle zelené, na rubu tmavší. Květy jsou bílé, vejčité, s 5 lístky. Kvete od června do srpna. Plody jsou červené, vejčité bobule. Rostlina má ráda slunná až polostinná stanoviště s vlhkou, propustnou půdou. Je mrazuvzdorná do -30°C.

Původ a rozšíření Zimolez

Zimolez je hybridní druh rostliny z čeledi růžovitých, který byl poprvé popsán v roce 1883. Je to hybrid mezi Lonicera japonica a Lonicera tatarica. Rostlina je původem ze střední Evropy a její domovinou je oblast středního Německa. Rostlina se od té doby rozšířila do celé Evropy a do Severní Ameriky. V Severní Americe je zimolez oblíbenou okrasnou rostlinou. Jeho květy jsou bílé nebo žluté a mají silnou vůni. Rostlina je nenáročná na péči a může růst v různých typech půd a klimatických podmínkách. Zimolez je také oblíbenou rostlinou pro zahradníky, protože jeho květy kvetou po celé léto a jeho listy jsou velmi dekorativní. Rostlina může být použita k vytvoření živého plotu nebo ke zkrášlení zahradního prostoru.