Vyberte stránku

Vlaštovičník větší

Latinský název Chelidonium majus

Popis rostliny

Vlaštovičník větší je jednoletá bylina, která patří do čeledi papaverovitých. Roste v Evropě, Asii a Severní Americe. Má široce vejčité listy a žluté květy s červenou skvrnou na středu. Květy se objevují od dubna do června. Plody jsou černé tobolky. Rostlina může dosahovat výšky až 60 cm. Vlaštovičník větší je obecně považován za plevel, ale jeho kořeny a listy se používají v lidové medicíně.

Jak pěstovat Vlaštovičník větší

Vlaštovičník větší je velmi populární rostlina, která se často používá jako léčivá bylina. Je to trvalka s nádhernými žlutými květy a má tendenci růst v hromadách. Vlaštovičník větší je snadno pěstovatelný a může být pěstován ve většině oblastí. Pěstování: Vlaštovičník větší je nejlépe pěstován na slunném místě s dobře odvodněnou půdou. Může být pěstován ve skupinách nebo v řadách. Rostlina může být také pěstována v květináčích nebo truhlících. Zalévání: Vlaštovičník větší potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitý. Zalévejte rostlinu každý týden, aby zůstala vlhká, ale ne přemokřená. Hnojení: Vlaštovičník větší potřebuje mírné hnojení. Použijte kvalitní komplexní hnojivo pro bylinky a hnojte rostlinu jednou za měsíc. Řezání: Vlaštovičník větší by měl být řezán zpět po každém kvetení, aby se podpořil jeho růst. Šíření: Vlaštovičník větší se může šířit semeny nebo dělením kořenů. Semena se mohou vysévat na jaře nebo na podzim. Kořeny se mohou dělit na jaře nebo na podzim.

Využití Vlaštovičník větší

Vlaštovičník větší je bylina, která se používá v tradiční medicíně již po staletí. Rostlina má řadu léčivých účinků a její listy a kořeny jsou často používány k léčbě různých onemocnění. 1. Léčba kožních onemocnění: Vlaštovičník větší může být použit k léčbě různých kožních onemocnění, jako je ekzém, akné, lupénka a další. Listy a kořeny rostliny jsou často používány k přípravě mastí a obkladů, které se aplikují na postiženou oblast. 2. Léčba bolesti: Vlaštovičník větší může být také použit k léčbě bolesti. Jeho listy a kořeny jsou často používány k přípravě čajů, které se užívají k léčbě bolesti zad, kloubů a svalů. 3. Léčba žaludečních onemocnění: Vlaštovičník větší může být také použit k léčbě žaludečních onemocnění, jako je žaludeční vřed nebo gastritida. Listy a kořeny rostliny jsou často používány k přípravě čajů, které se užívají k léčbě těchto onemocnění. 4. Léčba anémie: Vlaštovičník větší může být také použit k léčbě anémie. Listy a kořeny rostliny jsou často používány k přípravě čajů, které se užívají k léčbě anémie. 5. Léčba revmatismu: Vlaštovičník větší může být také použit k léčbě revmatismu. Listy a kořeny rostliny jsou často používány k přípravě čajů, které se užívají k léčbě revmatismu.

Botanický popis

Vlaštovičník větší je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky až 60 cm. Má silnou, přímou lodyhu, která je pokryta šupinatými listy. Listy jsou vejčité až eliptické, s nepravidelnými zubatými okraji. Květy jsou žluté, mají čtyři tyčinky a čtyři korunní lístky. Plodem je nažka. Vlaštovičník větší je rozšířen po celé Evropě, Asii a Severní Americe. Roste v polích, na okrajích lesů a na skalnatých svazích.

Původ a rozšíření Vlaštovičník větší

Vlaštovičník větší je rostlina z čeledi vlaštovičníkovitých, která pochází ze Středomoří. Jeho původní oblast rozšíření se táhne od jižní Evropy až po střední Asii. Rostlina se dnes nachází ve většině evropských zemí, včetně Velké Británie, Německa, Francie, Itálie, Španělska, Portugalska, Belgie, Nizozemska, Dánska, Švédska, Finska, Norska, Ruska, Ukrajiny, Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Turecka, Izraele, Jordánska, Iráku, Ázerbájdžánu, Gruzie, Arménie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Mongolska, Číny, Japonska, Koreje, Thajska, Vietnamu, Indonésie, Austrálie, Nového Zélandu a Severní Ameriky.
Katalog » Léčivé rostliny » Vlaštovičník větší