Vyberte stránku

Thunbergie křídlatá

Latinský název Thunbergia alata

Popis rostliny

Thunbergie křídlatá je vytrvalá, letnička nebo trvalka, která pochází z tropické Afriky. Roste do výšky až 3 metry a má dlouhé, štíhlé stonky s velkými, křídlatými listy. Květy jsou obvykle oranžové, žluté nebo bílé a mají 5 lístků. Květy se objevují od června do září a jsou obklopeny velkými, červenými nebo černými bobulemi. Thunbergie křídlatá je nenáročná na péči a rychle se rozrůstá. Je to skvělá volba pro vytváření záhonů, plotů nebo jako okrasná rostlina.

Jak pěstovat Thunbergie křídlatá

Thunbergie křídlatá je snadno pěstovatelná rostlina, která může být pěstována v interiéru i venku. Je to nenáročná rostlina, která může růst ve většině typů půdy a ve většině klimatických podmínek. 1. Sluneční svit: Thunbergie křídlatá potřebuje plné sluneční svit, aby mohla dobře růst. Měla by být vystavena alespoň 6 hodin denně přímému slunečnímu svitu. 2. Zalévání: Thunbergie křídlatá potřebuje být zalévána pravidelně, ale ne příliš často. Půda by měla být udržována vlhká, ale ne mokrá. 3. Hnojení: Thunbergie křídlatá potřebuje být hnojena každé 2-3 týdny po dobu růstu. Můžete použít univerzální hnojivo pro květiny. 4. Škůdci a choroby: Thunbergie křídlatá je odolná vůči škůdcům a chorobám. Pokud se objeví problémy, můžete použít biologické postřiky nebo chemické insekticidy. 5. Štěpení: Thunbergie křídlatá může být štěpena každé 2-3 roky, aby se udržela její kompaktní velikost. Štěpky mohou být přesazeny do nových nádob nebo do zahrady.

Využití Thunbergie křídlatá

Thunbergie křídlatá je oblíbená rostlina, která se často používá v zahradách a na balkonech. Je to nenáročná rostlina, která může růst ve stínu i na slunci. Její květy jsou velké a barevné, což ji činí velmi atraktivní. Thunbergie křídlatá se často používá k ozdobení zahrad a balkonů. Její květy mohou být různých barev, od žluté po fialovou. Rostlina je také velmi snadno pěstovatelná a může být použita k vytvoření zajímavých kompozic. Thunbergie křídlatá se také často používá k oplocení zahrad a balkonů. Její listy se dají snadno skládat do zajímavých tvarů a vytvářet tak zajímavé oplocení. Thunbergie křídlatá se také často používá k vytváření zelených stěn. Její listy se dají snadno skládat do zajímavých tvarů a vytvářet tak zelenou stěnu. Thunbergie křídlatá se také často používá k vytváření zelených stínů. Její listy se dají snadno skládat do zajímavých tvarů a vytvářet tak zelené stíny. Thunbergie křídlatá se také často používá k vytváření zelených záhonů. Její listy se dají snadno skládat do zajímavých tvarů a vytvářet tak zelené záhony.

Botanický popis

Thunbergie křídlatá je stálezelená, trnitá liana, která může dosáhnout délky až 3 metrů. Listy jsou eliptické, s dlouhými řapíky, až 8 cm dlouhé a 2 cm široké. Květy jsou velké, 5-7 cm v průměru, se šesti žlutými nebo oranžovými lístky. Plody jsou černé tobolky, které obsahují malé černé semena. Rostlina má ráda slunné stanoviště a dobře se jí daří na půdách s vysokou úrodností. Je to nenáročná rostlina, která je odolná vůči suchu a mrazu.

Původ a rozšíření Thunbergie křídlatá

Thunbergie křídlatá (Thunbergia alata) je druh rostliny z čeledi bignoniovité. Je to trvalka, která pochází z tropických oblastí Afriky a Asie. Rostlina se vyskytuje v oblastech od jihovýchodní Asie až po jižní Afriku. Thunbergie křídlatá je velmi oblíbená pro svou nenáročnost a snadnou péči. Může růst ve většině typů půd a je odolná vůči suchu. Její květy jsou žluté, oranžové nebo růžové a mohou být až 10 cm velké. Rostlina se dnes pěstuje po celém světě. Je oblíbená pro svou nenáročnost a krásné květy. Je často vysazována do zahrad, parků a na balkony. Je také často používána jako okrasná rostlina v interiérech.
Katalog » Popínavé rostliny » Thunbergie křídlatá