Vyberte stránku

Podražec

Latinský název Aristolochia elegans

Popis rostliny

Podražec (Aristolochia elegans) je trvalka, která roste až do výšky 1,5 metru. Má velké, široce vejčité listy, které jsou na okraji zubaté. Květy jsou oranžové nebo červené a mají tvar hrušky. Květy se objevují od června do září. Rostlina je oblíbená pro svou nenáročnost a odolnost vůči chorobám. Je to vynikající volba pro přidání barevných akcentů do zahrad.

Jak pěstovat Podražec

Podražec je jednou z nejkrásnějších a nejvíce dekorativních rostlin, které můžete pěstovat. Je to stálezelený keř s velkými, široce vejčitými listy a krásnými, výraznými květy ve tvaru hadí hlavy. Květy jsou bílé s fialovým středem. Rostlina je velmi odolná a snadno se pěstuje. Pěstování podražce je velmi snadné. Nejlépe se daří na slunném místě, ale může růst i ve stínu. Vyžaduje vlhkou, dobře odvodněnou půdu. Můžete ji pěstovat ve skupinách nebo jako solitéru. Podražec je nenáročný na zalévání, ale je důležité, aby byla půda vlhká. Zalévejte ji jednou týdně, nebo častěji v horkých letních měsících. Přihnojujte ji každé 2-3 týdny během vegetačního období. Podražec je odolný vůči škůdcům a chorobám. Občas se mohou objevit plísně, ale ty lze snadno odstranit postřikem fungicidu. Podražec je velmi dekorativní a snadno se pěstuje. Je to skvělá volba pro zahradu nebo terasu.

Využití Podražec

Podražec (Aristolochia elegans) je vytrvalá rostlina, která se často používá jako okrasná rostlina. Její listy a květy jsou velmi dekorativní a mohou být použity k ozdobení zahrad. Rostlina může být také použita k léčbě různých onemocnění. Jeho kořeny a listy jsou bohaté na látky, které mají protizánětlivé, antiseptické a protiplesňové účinky. Může být také použit k léčbě nachlazení, kašle, bolesti hlavy a dalších nemocí. Podražec může být také použit k léčbě kožních problémů, jako je ekzém, akné a popáleniny. Kromě toho může být tato rostlina použita k výrobě léčivých čajů a tinktur.

Botanický popis

Podražec (Aristolochia elegans) je trvalka s vytrvalými, přímými, lysými, často větvenými stonky. Listy jsou vejčité až obloukovité, na bázi zašpičatělé, na okraji celokrajné nebo mírně zubaté. Květy jsou velké, žluté, s dlouhými tyčinkami. Plodem je tobolka. Rostlina je vysoká až 1,5 metru. Kvete od června do srpna. Podražec je rozšířený po celé Evropě, severní Africe a na Středním východě. Rád roste v teplých, vlhkých oblastech, jako jsou louky, lesní cesty a okraje lesů.

Původ a rozšíření Podražec

Podražec (Aristolochia elegans) je druh rostliny z čeledi Aristolochiaceae. Jeho původ se datuje do oblastí jihovýchodní Asie, kde je hojně rozšířen. Rostlina se vyskytuje v Indii, Nepálu, Thajsku, Vietnamu, Kambodži a Číně. V posledních letech se podražec rozšířil i do jiných oblastí světa. Rostlina se nyní vyskytuje ve Spojených státech, Austrálii, Novém Zélandu, Jižní Africe, Mexiku a na Havaji. V Evropě se vyskytuje ve Španělsku, Portugalsku, Francii, Itálii, Německu, Řecku a na Kypru. Podražec je oblíbenou okrasnou rostlinou. Jeho květy jsou velmi dekorativní a mohou být použity k ozdobení zahrad, teras a balkonů. Rostlina je také často používána v tradiční medicíně.