Vyberte stránku

Plamének vlašský ‚Rubra‘

Latinský název Clematis viticella 'Rubra'

Popis rostliny

Plamének vlašský ‚Rubra‘ (Clematis viticella 'Rubra') je vytrvalá rostlina, která dorůstá do výšky až 3 metrů. Listy jsou vejčité, lesklé, tmavě zelené barvy. Květy jsou velké, s průměrem až 8 cm, sytě červené barvy. Kvete od června do září. Plamének vlašský je nenáročný na půdu, ale preferuje slunné stanoviště. Je vhodný pro řez a lze jej použít jako okrasnou rostlinu do truhlíků, na záhony nebo do skalek.

Jak pěstovat Plamének vlašský ‚Rubra‘

Plamének vlašský ‚Rubra‘ je velmi dekorativní a snadno pěstovatelná rostlina, která se hodí do každé zahrady. Je to stálezelená liána, která může dosáhnout až 3 metrů vysoká. Kvete od června do září s jasně červenými květy. Plamének vlašský ‚Rubra‘ je nejlépe pěstován ve slunném až polostinném stanovišti. Může růst na většině typů půdy, ale nejlépe se mu daří na lehčích, vlhkých a živných půdách. Je odolný vůči mrazu až do -20°C. Plamének vlašský ‚Rubra‘ by měl být pravidelně zaléván a hnojen. Doporučuje se použít univerzální hnojivo pro okrasné rostliny. Rostlina by měla být také pravidelně řezána, aby se udržela její kompaktní forma. Plamének vlašský ‚Rubra‘ se může množit semeny nebo řízkováním. Semena se mohou vysévat na jaře nebo na podzim. Řízkování se provádí na jaře, kdy se řízky umístí do substrátu a udržují se vlhké.

Využití Plamének vlašský ‚Rubra‘

Plamének vlašský ‚Rubra‘ (Clematis viticella 'Rubra') je krásná rostlina, která může být použita pro řadu účelů. Je to oblíbená volba pro zahradníky, protože je snadno pěstovatelná a má krásné květy. Může být použita k ozdobení plotů, zídek, pergol nebo jiných struktur. Květiny jsou vhodné pro řez a mohou být použity k vytvoření krásných aranžmá. Rostlina je také vhodná pro pěstování ve skupinách, aby se vytvořil efekt hustého porostu. Plamének vlašský ‚Rubra‘ je také vhodný pro pěstování v nádobách, což je skvělá volba pro terasy a balkony.

Botanický popis

Plamének vlašský ‚Rubra‘ je vytrvalá, popínavá rostlina s dřevnatou lodyhou. Dorůstá do výšky 3-4 m. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, na okraji zubaté. Květy jsou jednotlivé nebo ve skupinách po 2-3 kusech. Květní lístky jsou červené, vnější jsou vejčité až eliptické, vnitřní jsou vejčité až kopinaté. Plodem je nažka. Kvete od června do září.

Původ a rozšíření Plamének vlašský ‚Rubra‘

Plamének vlašský 'Rubra' je kříženec mezi plaménkem vlašským (Clematis viticella) a plaménkem japonským (Clematis florida). Tento druh byl poprvé popsán v roce 1845 a jeho původ je nejasný. Rostlina se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Plamének vlašský 'Rubra' je oblíbenou okrasnou rostlinou, která se často používá k ozdobení zahrad. Je to vytrvalá rostlina s hustými, větvenými stonky, které mohou dosahovat až 3 metry vysoké. Listy jsou vejčité až eliptické a mají tmavě zelenou barvu. Květy jsou sytě červené až fialové s bílými skvrnami. Kvete od června do září. Plamének vlašský 'Rubra' je snadno pěstovatelný a může růst ve většině typů půd. Měl by být vysazen na slunném místě a vyžaduje pravidelnou zálivku. Rostlina je odolná vůči mrazu až do -15 °C.
Katalog » Popínavé rostliny » Plamének vlašský ‚Rubra‘