Vyberte stránku

Levandule lékařská

Latinský název Lavandula angustifolia

Popis rostliny

Levandule lékařská je vytrvalá bylina, která může dosahovat výšky až 1 metr. Má štíhlé, vzpřímené stonky, které jsou pokryty malými, lesklými, modrofialovými květy. Listy jsou tmavě zelené, vejčité až eliptické. Květy se objevují od června do září a jsou oblíbenou součástí květinových aranžmá. Levandule lékařská je oblíbená pro svou silnou vůni, která se používá v aromaterapii a kosmetice. Rostlina je také užitečná jako léčivá bylina. Jeho listy a květy se používají k přípravě čaje, který má uklidňující účinky.

Jak pěstovat Levandule lékařská

Levandule lékařská je jednou z nejoblíbenějších a nejvíce používaných druhů levandule. Je to trvalka, která může růst až do výšky 1 metru a má krásné modré květy. Rostlina je velmi snadno pěstovatelná a je vhodná pro většinu typů půd. 1. Místo: Levandule lékařská preferuje slunné místo s dobrou drenáží. Nejlépe se jí daří na otevřených místech, kde je dostatek světla. 2. Půda: Levandule lékařská preferuje lehkou, propustnou půdu s neutrálním pH. 3. Zalévání: Levandule lékařská potřebuje dostatek vody, ale nesmí být přelitá. Zalévejte ji pravidelně, aby půda zůstala vlhká, ale ne mokrá. 4. Štěpování: Levandule lékařská může být štěpena každý rok na jaře. Štěpky by měly být umístěny do vlhkého substrátu a udržovány vlhké. 5. Hnojení: Levandule lékařská potřebuje mírné hnojení. Používejte organické hnojivo, jako je například kompost nebo hnůj. 6. Řez: Levandule lékařská by měla být řezána každý rok na jaře. Řezem odstraníte staré květy a podpoříte tvorbu nových. 7. Choroby a škůdci: Levandule lékařská je obecně odolná vůči chorobám a škůdcům. Pokud se objeví problémy, můžete použít biologické postřiky nebo insekticidy.

Využití Levandule lékařská

1. Aromaterapie: Levandule lékařská je oblíbenou esencí pro aromaterapii, která se používá k uvolnění stresu a úzkosti. 2. Léčba kožních problémů: Levandulový olej může být použit k léčbě různých kožních problémů, jako jsou ekzémy, akné a lupénka. 3. Léčba bolesti: Levandulový olej může být použit k léčbě bolesti, jako je bolest hlavy, bolest zad a svalová bolest. 4. Uspávací prostředek: Levandulový olej může být použit jako uspávací prostředek, který pomáhá uklidnit nervy a uvolnit napětí. 5. Antiseptikum: Levandulový olej může být také použit jako antiseptikum, které pomáhá zabránit šíření infekcí. 6. Léčba deprese: Levandulový olej může být také použit k léčbě deprese a úzkosti.

Botanický popis

Levandule lékařská je trvalá bylina, která dorůstá výšky až 50 cm. Má silně rozvětvenou, vzpřímenou lodyhu, která je pokryta jemnými, šedozelenými chlupy. Listy jsou vejčité až eliptické, na okraji zubaté a na líci lesklé. Květy jsou fialové, sestavené do hroznů. Kvete od června do srpna. Plody jsou nažky. Levandule lékařská je oblíbená pro svou vůni a léčivé účinky.

Původ a rozšíření Levandule lékařská

Levandule lékařská je jednou z nejstarších a nejznámějších bylin. Je to trvalka, která pochází z oblastí Středomoří a severní Afriky. V současné době se pěstuje po celém světě, včetně Evropy, Severní Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu. Levandule lékařská se používá jako léčivá rostlina už od starověku. Používala se k léčbě různých onemocnění, jako jsou například bolesti hlavy, únava, stres a deprese. Rostlina má také antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají léčit kožní problémy, jako je ekzém a akné. V posledních letech se levandule lékařská stala populární i pro své aromatické vlastnosti. Jeho silice se často používají v parfémech, kosmetice a domácích vůních. Rostlina se také používá k výrobě čajů, tinktur a dalších léčivých produktů. Levandule lékařská je nenáročná na péči a snadno se pěstuje. Může růst ve většině typů půd a potřebuje jen mírné sluneční světlo. Rostlina je odolná vůči suchu a mrazu, ale může být citlivá na vysoké teploty.
Katalog » Léčivé rostliny » Levandule lékařská