Vyberte stránku

Jasmínovník vonný

Latinský název Trachelospermum jasminoides

Popis rostliny

Jasmínovník vonný je stálezelená liánovitá rostlina, která pochází z čeledi Apocynaceae. Dorůstá výšky až 6 metrů a má dlouhé, tenké, lesklé listy. Kvete bílými květy s jemnou vůní jasmínu. Květy se objevují od června do září a jsou obklopeny malými, šedozelenými plody. Rostlina preferuje slunné až polostinné stanoviště a mírně vlhkou půdu. Jasmínovník vonný je odolný vůči mrazu až do -15°C.

Jak pěstovat Jasmínovník vonný

Jasmínovník vonný je velmi oblíbená rostlina, která může být pěstována jako keř nebo strom. Je to vytrvalá rostlina, která může dosáhnout výšky až 3 metry. Má dlouhé, lesklé listy a bílé květy s intenzivní vůní. Kvete od června do září. Pěstování: Jasmínovník vonný může být pěstován na slunném nebo polostinném místě. Jeho půda by měla být bohatá na živiny, propustná a dobře odvodněná. Pravidelně jej zalévejte, ale nenechávejte ho ve vodě. Každý rok na jaře jej přihnojujte hnojivem pro okrasné rostliny. Škůdci a choroby: Jasmínovník vonný je obecně odolný vůči škůdcům a chorobám. Může však být napadán mšicemi a plísní. Pokud se objeví škůdci nebo choroby, je třeba je okamžitě odstranit pomocí postřiku s insekticidy nebo fungicidy. Přesazování: Jasmínovník vonný by měl být přesazován každé 2-3 roky, aby mohl růst. Nejlepší čas na přesazení je na jaře. Při přesazování je třeba dbát na to, aby byla kořenová soustava rostliny co nejlépe chráněna.

Využití Jasmínovník vonný

Jasmínovník vonný je oblíbená okrasná rostlina, která se často používá v zahradách a na terasách. Jeho květy jsou bílé a voní jako jasmín. Rostlina může být použita jako živý plot, protože rychle roste a může dosáhnout výšky až 3 metry. Může být také použit k ozdobení balkonu nebo terasy. Květiny jsou ideální pro vytváření kytic a mohou být také použity k výrobě vonných olejů a parfémů. Jasmínovník vonný je také užitečný pro léčebné účely, protože jeho listy a květy obsahují látky, které mají protizánětlivé a antiseptické účinky.

Botanický popis

Jasmínovník vonný je stálezelená liána, která může dorůst až do výšky 10 metrů. Listy jsou eliptické, lesklé, tmavě zelené barvy a mohou dosahovat délky až 15 cm. Květy jsou bílé, malé a voní po jasmínu. Plody jsou černé, vejčité a obsahují semena. Rostlina má ráda slunné až polostinné stanoviště s vlhkou, dobře odvodněnou půdou. Je to velmi oblíbená okrasná rostlina, která se používá k řezu a ke zdobení teras a balkonů.

Původ a rozšíření Jasmínovník vonný

Jasmínovník vonný je vytrvalá rostlina, která pochází z části jihovýchodní Asie, konkrétně z Číny a Japonska. Rostlina se nyní šíří po celém světě a je oblíbená pro svou krásnou vonnou vůni a bohatou kvetoucí sezónu. Rostlina může růst až do výšky 10 metrů a její listy jsou ve tvaru srdce. Květy jsou bílé nebo růžové a voní po jasmínu. Rostlina je velmi odolná a může růst na slunci i ve stínu. Je to oblíbená okrasná rostlina, která se často používá k ozdobení zahrad a teras.
Katalog » Popínavé rostliny » Jasmínovník vonný