Vyberte stránku

Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘

Latinský název Gloriosa superba 'Rothschildiana'

Popis rostliny

Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘ je jednou z nejkrásnějších druhů rostliny Gloriosa superba. Je to tropická rostlina, která se vyskytuje v oblastech jihovýchodní Asie a Afriky. Má dlouhé, štíhlé listy, které jsou na okraji zvlněné a mohou dosahovat délky až 30 cm. Květy jsou velké, žluté až oranžové barvy s červenými skvrnami. Květy mají šest okvětních lístků, které jsou ve tvaru koruny. Plody jsou červené tobolky, které obsahují malé černé semínka. Tato rostlina je velmi dekorativní a je vhodná pro pěstování v květináčích nebo ve volné půdě.

Jak pěstovat Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘

Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘ je velmi dekorativní rostlina, která se vyskytuje v subtropických oblastech Afriky a Asie. Je to trvalka, která může dorůst až do výšky 1,5 metru. Má krásné žluté květy s červenými skvrnami, které se objevují na jaře a trvají až do podzimu. Pěstování Gloriózy korunkaté ‚Rothschildiana‘ není příliš obtížné. Nejlépe se jí daří na slunném místě s dobře odvodněnou půdou. Rostlina potřebuje hodně vody, ale nesmí být přelitá. Je také důležité, aby byla zalévána pravidelně. Každý rok by měla být přihnojena kompostem nebo hnojivem pro trvalky. Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘ může být šířena semeny nebo řízky. Semena se mohou vysévat přímo do půdy na jaře nebo se mohou vysévat do nádoby a přesazovat ven, až když jsou rostliny dostatečně silné. Řízky se mohou odebírat od mateřské rostliny a zakořenit ve vlhkém substrátu. Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘ je odolná vůči škůdcům a chorobám. Může být však napadena slimáky a červy. Pokud se objeví tyto škůdci, je nutné je odstranit a použít biologické postřiky, aby se zabránilo dalšímu napadení.

Využití Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘

Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘ je vytrvalá rostlina, která se používá jako okrasná rostlina. Její květy jsou velké a mají žlutou barvu s červenými skvrnami. Rostlina může být použita k ozdobení zahrad, teras nebo balkonů. Může být také použita k vytvoření živých plotů nebo ke zkrášlení zahradních cest. Rostlina je také vhodná pro pěstování ve sklenících nebo v interiéru. Kromě toho se Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘ používá jako léčivá rostlina. Její kořeny a semena jsou užívány jako léky na různé nemoci, jako je například revmatismus, astma nebo anémie.

Botanický popis

Glorióza korunkatá 'Rothschildiana' je vytrvalá, přímá, přízemní rostlina s dlouhými, tenkými, lodyhovitými stonky. Listy jsou vejčité až obvejčité, na okraji zubaté, na vrcholu zašpičatělé a na bázi srdčité. Květy jsou velké, žluté se špičatými červenými skvrnami, sestavené do hroznu. Plodem je tobolka. Glorióza korunkatá 'Rothschildiana' je odolná vůči suchu a mrazu a je vhodná pro pěstování v nádobách. Je to vytrvalá rostlina, která může dosáhnout výšky až 1 m. Kvete od června do září.

Původ a rozšíření Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘

Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘ (Gloriosa superba 'Rothschildiana') je hybridní odrůda rostliny Gloriosa superba, která pochází z Afriky. Tato odrůda byla poprvé popsána v roce 1892 jako Gloriosa Rothschildiana a její původ je připisován britskému botanikovi Lordu Walteru Rothschildovi. Tato odrůda se od svého původního druhu liší svými většími listy a květy, které jsou žluté s červenými skvrnami. Je to oblíbená okrasná rostlina, která se používá k ozdobení zahrad a teras. Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘ se dnes pěstuje po celém světě. Je to oblíbená rostlina v zahradách v USA, Evropě, Austrálii a Novém Zélandu. Roste dobře ve slunných oblastech a je odolná vůči suchu.
Katalog » Popínavé rostliny » Glorióza korunkatá ‚Rothschildiana‘